DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BIST %
BITCOIN 527769-2,60%
Adana
15°

PARÇALI BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Türkiye’de ve Dünyada Yeşil Soğan Yetiştiriciliği

Türkiye’de ve Dünyada Yeşil Soğan Yetiştiriciliği

ABONE OL
Mart 16, 2023 14:39
Türkiye’de ve Dünyada Yeşil Soğan Yetiştiriciliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de ve Dünyada Yeşil Soğan Yetiştiriciliği

Türkiye de ve Dünyada Yeşil Soğan Yetiştiriciliği.  Ülkemiz insanının beslenmesinde son derece büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hemen her yemeğimize lezzet katmaktadır. Ayrıca ekonomik önemi son derece yüksek olan sebzelerimizden bir tanesini oluşturmaktadır. Yeşil soğan tohumu kuzeyde 50. Enlem derecesine kadar yayılım göstermektedir. Dünya üzerinde çok geniş bir alanda yetiştirilmesi yapılmaktadır.

Türkiye de ve Dünyada Yeşil Soğan Yetiştiriciliği.  Üretimi, 3 farklı metotla yapılmaktadır. Bunlar; doğrudan tohum ekimi, arpacık (kıska, güğer) ile üretim ve fide ile üretimi yapılmaktadır. Ayrıca fide ile üretim pahalı olduğu için pek kullanılmamaktadır. Tohumla doğrudan baş soğan üretiminde çeşit seçimi oldukça önemli bir yer taşımaktadır.

Tohum ekiminde mibzer kullanılmalıdır. Ekim mesafeleri, sıra arası 15-20 cm ve sıra üzeri 5-8 cm bırakılmalıdır. Direk tohumdan baş bağlayan çeşitlerde bir yıl içerisinde baş soğan üretimi gerçekleştirilebilir. Fakat arpacık ile üretilen çeşitlerde bu süreç iki yıl olmaktadır. Arpacık üretimi için seçilen toprak bu işe uygun olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca yeşil soğan tohumu ekiminden 3-4 ay önce 15-20 cm derinliğinde işlenmelidir.

Türkiye de ve Dünyada Yeşil Soğan Yetiştiriciliği.  Sofralık taze soğan üretiminde hasat zamanını belirleyen faktörler olgunluktan çok, ürünün o andaki durumu, pazar istekleri ve pazardaki ürün fiyatlarıdır. Ayrıca ürünün pazarda az olduğu dönemlerde talep karşılanamadığı için mevcut üründe özellik aranmamaktadır. Pazarda ürünün bol olduğu dönemlerde pazarlanan ürün de yerel alışkanlıklara göre taze soğanların hiç baş yapmamış olanları veya 2-3 cm irilikte baş yapmış olanları aranılmaktadır. Türkiye’nin önemli besin ihtiyacını karşılamaktadır.

Ticaret gübresinden hoşlanmaktadır. Türkiye’de ve dünyada yeşil soğan tohumu yetiştiriciliği için ortalama olarak dekara 8-10 kg azot verilmesi tavsiye edilir. Devamında ise 8-10 kg fosfor ve 12-15 kg potasyum verilmesi verim ve kalite açısından gerekli olmaktadır. Ancak verilecek gübrelerde aşırı azotlu gübre kullanmak başı çabuk büyütmektedir. Fakat soğanın içi boş kalır, yani koflaşma gerçekleşmektedir. Mümkün olduğunca azotlu gübreler 3 defada atılmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.