Soğanda Külleme İlacı

Soğanda Külleme İlacı

ABONE OL
Mart 17, 2023 13:31
Soğanda Külleme İlacı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SOĞANDA KÜLLEME İLACI

Soğanda Külleme İlacı. Etmeni Leveillula taurica ‘dır. Obligat bir parazittir. Külleme hastalığından sorumlu olup, soğan tohumu en önemli konukçusudur. Soğanda yaprağın her kısmından besinleri absorbe edebilmek için epiderma hücreleri içerisinde emeç oluştururlar. Bu yüzeylerde sporlarını da oluştururlar. Fungusun gelişme yerleri genellikle sıcak iklimlerdir. Daha sonra nadiren serin iklimlerde de ortaya çıktığı görülmüştür. Hastalık etmenine karşı çok fazla dayanıklı çeşit mevcut değildir bu yüzden mücadele gerektiren bir hastalıktır. Külleme ilacı yazının devamında mevcuttur.

Soğanda Külleme İlacı. Belirtileri : Soğan tohumu belirtiler yaprağın alt kısımlarında görülmeye başlar. Küçük beyaz ve açık gri şekilde noktalar halinde görülmeye başlar. Fungus aseksüel üreme organlarını stomadan çıkarır ve bu da yaprak üzerinde tozlu bir görünüm oluşturur. Bu görünüm zamanla sarımsı bir renk alır. Enfekteli yapraklar ilerleyen zamanlarda kurumuş gibi görüntü alarak dökülmeye meyillidir. Hastalık etmeninden etkilenen kısımlar kışın don zararına karşı dayanıksızdır. Meyve enfeksiyonları nadirdir. Burada meyvede kırmızımsı ağ görünümlü yapılar oluşur.

MÜCADELESİ :

Kültürel Mücadele : Soğanda külleme de

  • Dayanıklı çeşitlerin (soğan tohum) kullanılması.
  • Hastalıklı sürgünlerin budanması ve bitkiden uzaklaştırılması.
  • Hastalık etmenine karşı yurt dışında ayrıca biyolojik mücadelede tavsiye ediliyor.
  • Genel olarak bitkilerin iyi yetiştirilmesi.

Soğanda Külleme İlacı. Hastalıkla etkin bir kimyasal mücadelede yapmak için gözler açılmadan ya da açılmak üzere iken bir ilk ilaçlama önerilmektedir. daha sonra hastalığın bahçede çıkma durumuna göre birer hafta ile ilaçlama yapılabilir. İlaçlama kez tekrarlanabilir ya da daha önce belirtildiği gibi hastalık çıkış gösteriyorsa ilaçlamaya devam edilir.

Kullanılan etkili maddeler ve dozları aşağıdaki gibidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP