Soğanda Sürme ve İlaçları

Soğanda Sürme ve İlaçları

ABONE OL
Mart 17, 2023 13:29
Soğanda Sürme ve İlaçları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soğanda Sürme ve İlaçları

Soğanda Sürme ve İlaçları. Hastalık etmeni olan Urocystis cepulae Frost.’nin teliospor dışında spor formu yoktur. Bunlar koyu renkli çok bölmeli gibi görünürler. Düzensiz steril hücreler bu görünümü meydana getirirler. Ayrıca teliosporlar canlılıklarını toprakta yıllarca sürdürürler. En önemli bulaşma kaynağı etmenle bulaşık tohumluk kıskalar olmakla birlikte toprak, sulama suyu, alet ve Makineler da soğan tohumu hastalığın tarladan tarlaya yayılmasında etkin rol oynarlar.

Soğanda Sürme ve İlaçları. Soğan da sürme daha çok kıska soğan tohumu yetiştiriciliği yapılan yerlerde veya yapraklarda derhal göze çarpan çizgiler halinde görülür.  Çizgiler yaprak, kın ve yumrularda olabilir. Dolayısıyla çizgiler koyu kahve sürme sporları ile doludur. Lekeler ilk önce bir yapraklı fidelerde görülür. Buna bağlı olarak hastalığa erken yakalanan yapraklar anormal bükülmüş ve kıvrımlıdır. Bitkiler genellikle cüce kalırlar ve gelişmenin herhangi bir devresinde ölebilirler. Son olarak hastalıkla yoğun şekilde bulaşık olan tarlalar tamamen kurur.

Belirtileri, Ekonomik Önemi Ve Yayılışı. Hastalığın belirtisi yapraklarda bariz şekilde göze çarpan çizgilerdir. Yaprak kını ve yumrularda da görülen belirtilerdir. Çizgiler koyu kahve sürme sporları ile doludur. Hastalık bir yapraklı fide döneminden itibaren bitkinin bütün gelişme süresince gelişmesini sürdürür.

KONUKÇULARI:

Bu hastalık özellikle soğan tohumunda etkili olur. Bunun dışında sarımsak bitkisini de etkiler.

SOĞANDA SÜRME İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ:

KÜLTÜREL MÜCADELE:

-Hastalığın yoğun zararı görülen tarlalarda 8-10 yıl ekim nöbeti uygulanmalıdır.

-Bulaşık tarlalardaki hastalıklı bitki artıkları yakılmalıdır.

-Hastalıklı arpacık yumruları ayıklanmalı, temiz yumrular ekilmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP