Soğan Tohumunun Ekim Zamanı Ne Zaman Yapılmaktadır

Soğan Tohumunun Ekim Zamanı Ne Zaman Yapılmaktadır

ABONE OL
Mart 16, 2023 14:46
Soğan Tohumunun Ekim Zamanı Ne Zaman Yapılmaktadır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soğan Tohumunun Ekim Zamanı Ne Zamandır

Soğan Tohumunun Ekim Zamanı Ne Zaman Yapılmaktadır. Uygun şartlarda soğan tohumunda iki büyüme sezonuna ihtiyaç duymaktadır. 2 yıllık bitki olarak bilinen soğan, birinci yıl gelişiminde yumru ikinci yıl gelişiminde tohum oluşturmaktadır. Tohum şekil olarak küreye benzemektedir. Soğan tohumu verimi dekarda ortalama 6-8 tondur. Dişi organ 2-6 arasında tohum meydana getirir. Tohumların renkleri parlak siyahtır. Üstü kırışıktır.1 g’da 200 ila 275 adet tohum bulunmaktadır. Bin tane ağırlığı 2,7- 4 g arasında değişmektedir. Tohumlar çimlenme güçlerini 2 yada3 yıl muhafaza etmektedir. Tohumlar tarlaya ekildikten sonra 4 yada 6 hafta bozulmadan kalabilmektedir. Tohumların kaliteli olması verim açısından çok önemlidir.

Soğan Tohumunun Ekim Zamanı Ne Zaman Yapılmaktadır. Soğan tohumu ekimi yapılacak olan toprağın sıcaklığı 10-20 derece olmalıdır.  Soğanlar toprakta bulunan yüksek asit oranına karşı oldukça duyarlıdırlar ama uygun toprak  pH 6,0-6,5 arasında olmalıdır. Soğan yetiştiriciliğinde sulama çok önemlidir fakat soğanlar, devamlı rutubetli bir toprakta yetiştirilmemelidir. Çünkü: bu gibi durumlarda fazla sulama zararlı olur ayrıca uzun süre dayanıklılıklarını korumaları zorlaşmaktadır. Soğanlar olgunlaşma dönemine girdiklerinde sulama kesilmelidir ve mümkün olduğunca toprağın çabuk kuruması sağlanmalıdır. Soğanlar masura sisteminde yetiştiriliyorsa karık usulü, fakat  düzde yetiştirme yapılıyorsa yağmurlama usulü sulama yapılmalıdır. Soğan toprakta organik maddenin bulunmasını ister fakat organik gübrelemeye hassas bir bitkidir. Ortalama olarak dekara 8-10 kg azot, 8-10 kg fosfor ve 12-15 kg potasyum verilmesi  gerekmektedir çünkü : gübreleme programı verim ve kaliteyi artırmalıdır bu yüzden bu şekilde gübreleme yapmak yeterli olmaktadır.

Soğan Tohumunun Ekim Zamanı Ne Zaman Yapılmakta. Açık arazide çimlendirme yapılacaksa toprak  işlenmelidir. İşlenmiş toprağa soğan tohumu yerleştirilmeli ve üst kısmı ince elenmiş toprakla 1  cm arasında kapatılmalıdır. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatılmalıdır .Periyodik olarak toprağın nemlendirilmesi gerekmektedir.  Tohumların gelişimi  tahmini  6-10 gün içerisinde gerçekleşecektir. Ekim zamanı; çeşidin kısa gün, orta gün ya da uzun gün çeşidi olup olmadığına göre değişmektedir. Kısa gün soğan çeşitleri için en uygun tohum ekim zamanı; 10 Eylül-10 Ekim tarihleridir. Orta gün ve uzun gün soğan çeşitlerinde tohum ekim zamanı ise Ocak-Mart aylarıdır. Tohum ekiminde mibzer kullanılmaktadır. Tohum ekim derinliği 1-1.5 cm olmalıdır. Ekim mesafeleri, sıra arası 15-20 cm ve sıra üzeri 5-8 cm olmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP