Tritikale Yetiştiriciliği ve Üretimi

Tritikale Yetiştiriciliği ve Üretimi

ABONE OL
Mart 14, 2023 09:16
Tritikale Yetiştiriciliği ve Üretimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tritikale bitkisi, buğday ve çavdar bitkilerinin melezlenmesi ile ortaya çıkan yeni bir bitkidir. Başta ABD, Polonya, Kanada ve Meksika gibi ıslah çalışmaları yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Bilimsel İsmi : Tritico secale

Besin elementi az,kurak topraklarda birim alandan alınan verimi arttırmak amacıyla yapılan bir çalışma sonucu ortaya çıkmıştır. Tritikale bitkisinin kıraç alanlara adaptasyon sağlaması ve verimi makarnalık buğdaydan, soğuk, asitli, tuzlu topraklarda yetişme özelliği ise çavdardan gelmektedir. Buğday ve arpanın yetişmediği topraklarda bu bitki yetiştirilebilmektedir. Tritikale bitkisi buğday ve arpaya göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Dünyada tritikale genel olarak hayvan beslenmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca havyan otlatma amacıyla da yetiştirilebilmektedir. Dane olarak kümes hayvancılığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Danenin besin değeri kalitesi, mısır, buğday ve arpa ile eşdeğerdir. Tritikale  % 80 kışlık ve  % 20 yazlık olarak yetiştirilmektedir. Son yıllarda tritikale unu ile buğday unu karıştırılarak pasta, bisküvi, ekmek ve makarnalar da yapılmaktadır.

İklim İstekleri

Tritikale,  soğuk ve kurak iklim şartlarına fazlasıyla dayanıklıdır. Olumsuz iklim şartlarında ve toprak koşullarında bile yüksek verime sahip bir bitkidir. Ülkemizde  kuzey geçit, batı geçit ve Toros bölgelerinde daha iyi uyum sağladığı gözlemlenmiştir.

Tritikale Toprak İstekleri

Bu bitki her tür toprakta yetişebilmektedir. Özellikle kıraç topraklarda buğday ve arpadan birim alanda daha yüksek verim alınmasını sağlar. Yetersiz yağış alan kurak tarım bölgeleri tritikale yetiştiriciliği için uygun bölgelerdir. Tuzlu tarım arazilerinde, bor fazlalığı olan , molibden, çinko gibi mikro besin elementi eksikliği olan topraklarda ve bazı problemli hastalıklı arazilerde tritikale yetiştiriciliği uygun olup buğday ve arpadan daha iyi bir verim vermektedir. Bu problemli tarlalarda bile dekarda 500 kg verim verebilmektedir. Bu oran buğday ya da arpada yarı yarıyadır.

Toprak Hazırlığı Ve Ekim

Toprak hazırlığı genel hububattaki hazırlıklara benzemektedir. Pamuk, mısır, ayçiçeği, gibi yazlık ürünlerin hasadından sonra kalan bitki artıkları toprağa karıştırılarak parçalanır. Daha sonra 10-12 cm derinliğinde tohum yatağı hazırlanır. İhtiyaç varsa tarla tırmık yardımı ile düzeltilip tohum yatağı açılabilir.

Ülkemizin İç Anadolu  ve Trakya bölgelerinde Ekim ayında, geri kalan bölgelerinde ise Kasım aylarında ekim yapılmalıdır. Ekimi mibzer ile yapmak verimi arttırıcı bir etkendir. Ekim derinliğinin 5 – 6 cm olması gerekmektedir. Dekara 20 kg tohum kullanılmaktadır. Ekim öncesinde tohumların hastalıklara karşı ilaçlanması gerekmektedir.

Gübreleme

Tritikale yetiştiriciliği yapılan arazilerde toprak analizine göre gübreleme yapılmalıdır. Dekarda 600 kg verim isteniyor ise kuru koşullarda dekara 12 kg, sulu koşullarda ise dekara 14 kg saf azotlu gübre verilmelidir.

Tritikale Yetiştiriciliğinde Sulama

Diğer serin iklim tahıllarına göre su ihtiyacı açısında dayanıklı bir yapıya sahip bir bitkidir. Ekim sırasında tohumların çimlenmesi için toprak nemli olması gerekmektedir bu neme sahip olmayan topraklar ekim öncesi sulanmalı veya ekim toprak tavında iken yapılmalıdır. Yüksek verim alınabilmesi için sapa kalkma ve süt olum döneminde sulama yapılması gerekmektedir.

Yabancı Ot Kontrolü

Tritikale bitkisindeki yabancı otlar ile mücadele 2 – 4 yapraklı dönemde yapılmalıdır. iyi bir yabancı ot mücadelesi verimde % 20 – 30 oranında bir artış sağlayacaktır. Tritikaledeki yabancı otlarla mücadele yöntemleri buğday ve arpada olduğu gibidir. Kültürel ve kimyasal mücadele uygulanabilmektedir.

Tritikale Hasadı, Harman Ve Depolama

Hasat zamanının iyi belirlenmemesi durumunda verim ve kalite kaybı oldukça yüksek oranlarda olabilmektedir. Erken hasat daneler buruşuk ve solgun, geç hasat ise başakta dane dökülmeleri ve iklim koşullarına göre bitkide yatmalar olabilmektedir. Bu olumsuz koşulların oluşmaması için hasat zamanın iyi belirlenmesi gerekmektedir. Hemen hemen buğday ile aynı zamanda olgunluğa gelmekte ve hasadı yapılmaktadır. Hasat, buğday hasadı gibi ayarlı biçerdöveri ile sabah çiğ kalktıktan sonra normla yükseklikten yapılabilmektedir.

Bu tahılda da harman buğdayda olduğu gibi yapılmalıdır. Danelerin depolanacağı koşullardaki nemin % 12’nin altında olması gerekmektedir. Depo temiz ve iç sıcaklığı 28 °C’nin altında olması gerekmektedir.

Tritikale
Tritikale

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP