Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

ABONE OL
Mart 4, 2023 11:56
Gül Suyu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğal gül suyunu yapabilmek için ilk olarak 6 su bardağı gül yaprağı elde edecek kadar gül gereklidir. Genel olarak 5 adet gülden 6 su bardağı gül yaprağı çıkabilmekle birlikte, duruma göre daha fazla güle de ihtiyaç var.

Hazırlanmış gül yaprakları ve damıtılmış su bir tencere içerisine konur ve 15 dakika boyunca kaynatılır. Bu sürenin sonunda ocaktan alınan gül suyu soğuyana kadar tencere içerisinde bekletilir ve suyun soğumasının ardından gül yaprakları süzülür. Tencere içerisinde kalan su doğal gül suyudur ve istenildiği gibi kullanılabilir.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Antiseptik özelliği ile bilinen gül suyu, iltihapları giderici bir özelliğe sahiptir. Dezenfektan özelliğe sahip olması nedeniyle özellikle bakterileri yok etmeye ve güneşten korunmaya da fayda sağlamaktadır.

Gül suyu aynı zamanda mide sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Gül yaprakları yenilerek bağırsakları temizlemek ve kabızlığı önlemek mümkün olduğu gibi, aynı zamanda tatlıların içerisine doğal gül suyu kullanarak da bu etki verilmektedir.

Baş ağrısına da iyi gelen bir özelliği olan gül suyu, rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir.

Özellikle kozmetik alanında büyük bir çığır açan gül suyu saç köklerini güçlendirmeye de fayda sağladığı gibi, kan dolaşımını da arttırmakta ve böylece saç dökülmesini önlemektedir.

Cilt sağlığı açısından da büyük önem taşıyan gül suyu, kırışıklıkları gidermekten cildi temizlemeye kadar pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Gül Suyunun Cilt Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Cildin temizlenmesinde gönül rahatlığı ile kullanılabilecek olan gül suyu, cildin temizlenmesine ve tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlar. Özellikle yağlı ciltlerde kullanıldığında sivilce ve akne problemini azaltmaya da fayda sağlayan gül suyu, cildin temizlenmesini sağlamak için kullanılacak en organik ve en ucuz yöntemdir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılmalıdır?

Cilt temizliğinde kullanmak için pamuk üzerine dökülerek cilde sürülmesi gerekilen gül suyu, gözaltı morluklarını gidermek için ise makyaj pamuklarının gül suyuna batırılması ve ardından birkaç dakika gözlerin üstüne konularak bekletilmesi ile fayda sağlamaktadır.

Saçların dökülmesi engellemek ve saçlara parlaklık katmak için ise gül suyu ile jojoba yağı karıştırılarak saç maskesi şeklinde saça uygulanmalıdır. Birkaç saatlik beklemenin ardından yıkanılan bu saç maskesi saçları hem güçlendirecek hem de parlaklık kazandıracaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP