Pikan Cevizi Nedir, Şifa Deposu Pikan Cevizinin Faydaları

Pikan Cevizi Nedir, Şifa Deposu Pikan Cevizinin Faydaları

ABONE OL
Mayıs 10, 2023 05:08
Pikan Cevizi Nedir, Şifa Deposu Pikan Cevizinin Faydaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğanın mucizelerindeki çeşitlilik zaman zaman insanı büyüler. Öyle ki; her an adını daha önce duymadığımız yeni bir bitki türü ve buna dair yeni ve şaşırtıcı bilgilerle karşılaşabiliriz. Sahip olduğu birbirinden şifalı özelliklerle pek çok bitki türünün hayatımıza girmek için bizi beklediğini fark etmek ise işten bile değil. İşte onlardan biri; ağaçta yetişen yemiş türleri arasında en yüksek antioksidan oranına sahip olan pikan cevizi.

Pikan cevizi nedir?

Dünyada “pekan” olarak bilinen bu bitki türünün kökeni Amerika’ya dayanır. Sert kabuklu bir meyve olan pikan cevizi son derece güçlü bir antioksidan, protein ve yağ kaynağıdır.

Son yıllarda üretimi ve tüketimi hayli yaygınlaşmaya başlayan pikan cevizi faydaları açısından değerlendirildiğinde eşsiz bir sağlık kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pikan cevizi faydaları nelerdir?

  • Sahip olduğu yüksek antioksidan oranı sayesinde pikan cevizi, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar.
  • Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.
  • Kolesterol düşürücü etkisiyle kalp ve damar sağlığını destekler.
  • Prostat rahatsızlığının tedavisinde etkilidir ve prostat kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
  • Diyabet riskinin azaltılmasında etkilidir.
  • Beyin gelişimini destekleyerek beyin hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Hafızayı güçlendirir.
  • İştahı dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

Pikan cevizi ile normal ceviz arasındaki fark nedir?

Her ne kadar yaygın olarak tükettiğimiz ceviz türüne olan benzerliği ile dikkat çekse de pikan cevizi ile normal ceviz arasında ilk bakışta bile ayırt edebileceğiniz bazı farklar bulunur. Pikan cevizinin dış kabuğu normal cevize göre daha düzgün bir yapıya sahiptir ve daha incedir. Hatta kabuğunu, ceviz kıracağına ihtiyaç duymadan elle kolayca kırabilirsiniz. Tat bakımından da iki ceviz arasında fark vardır. Pikan cevizi nispeten daha tatlı bir bitki türüdür. Ayrıca zengin besin içeriği, iç randımanının yüksekliği ile de cevizden ayrılır. Pikan cevizi çeşitleri normal cevizin yetişmediği ılıman iklim bölgelerinde ve nispeten düşük masraflarla yetiştirilebilir ve pikan cevizi ağacı meyvesi daha uzun süreler saklanabilir.

Pikan cevizi nerede yetişir?

Lezzeti ve faydalarıyla öne çıkan pikan cevizi yetiştiriciliği dünyada yaygın olarak Amerika kıtasında gerçekleşir. Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Güney Afrika, Peru, Avustralya ve İsrail pikan cevizi nerede yetişir sorusuna yanıt olarak verilebilecek başlıca ülke isimleri arasında yer alır.

Ülkemizde ise Ege ve Akdeniz bölgesinin bilhassa denize bakan yamaçlarında pikan cevizi yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Pikan cevizi fidanı nasıl yetiştirilir?

Pikan cevizi yetiştirmek için en uygun hava koşulları yarı tropikal iklim bölgelerinde mevcuttur. Oldukça hızlı büyüyen ve uzun boylu bir ağaç türü olan pikan bitkisini yetiştirmek için en elverişli ortam gece-gündüz sıcaklık farkının az olduğu bölgelerde ortaya çıkar. Hafif ağır bünyeli, zengin içeriğe sahip toprak da yine pikan cevizi yetiştirmek için elverişlidir.

Pikan fidanını dikmek için toprak 1 metre derinliğe kadar gevşetilmelidir. Açılan çukur bir miktar gübreyle desteklenebilir. Yeni dikilen pikan cevizi fidanı çok fazla sulanmamalıdır. Zira büyümeye başlamadan önce fazla sulanan kökler kolayca çürüyebilir. Pikan ağaçlarının güneşten zarar görmemesi için ağaç gövdeleri beyaza boyanabilir. Ekim yapılan alanın etrafı bitkiye zarar verebilecek böcek türlerinden temizlenmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP