Ahududunun (Frambuaz) Faydaları, Hiç Duymadığınız Yönleri

Ahududunun (Frambuaz) Faydaları, Hiç Duymadığınız Yönleri

ABONE OL
Kasım 13, 2023 18:53
Ahududunun (Frambuaz) Faydaları, Hiç Duymadığınız Yönleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz aylarının ve sonbaharın renkli güzellikleri olan ahududu ya da bilinen diğer ismiyle frambuaz, doğanın bizlere sunduğu harika bir lezzet. Ahududu çeşitleri arasında; kırmızı ahududu, siyah ahududu, mor, sarı ve hatta altın renkli ahududu dahi bulunuyor.

Ahududu nedir? Ahududunun faydaları nelerdir?

Ceylan anlamına gelen ahu kelimesi ile dut meyvesinin oluşturduğu bir tamlama olan ahududu, ceylan dutu anlamına geliyor. Genellikle kırmızı renkli ve tatlı meyveleri olan bir bitki türü olan ahududu, gülgiller familyasına ait.

Süper besin olarak da bilinen ahududu; içerdiği A, C, E vitaminleri ve folik asit ile obezite, diyabet ve kalp hastalığı tedavilerinde destekleyici etki gösteriyor. Toplanır toplanmaz çiğ olarak tüketilebilen bir meyve olan ahududunun narin yapısı uzun süre saklanmasını zorlaştırıyor. Dondurulmuş halde ve reçel olarak tüketimi ise çok yaygın. Özellikle reçeli kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir lezzeti olmasının yanı sıra pek çok faydası ile de öne çıkıyor.

Ahududu reçeli faydaları nelerdir?

Ahududu reçeli özellikle çocuklara zindelik verme özelliğine sahip olmasının yanı sıra, boğaz ve bademcik ağrılarını gidermede de etkili.

Kadınlardaki beyaz akıntıyı kesmeye destek olduğu, dokular üzerinde sıkılaştırıcı bir etkisi olduğu, idrar söktürücü ve kan temizleyici özellikleri bulunduğu da söyleniyor. İçerisinde doğal olarak bulunan östrojenle kadın sağlığı için faydalı olduğu biliniyor.

Ahududu yetiştiriciliği nasıl yapılır: Evde ahududu nasıl yetiştirilir?

Ahududu ormanlarda kendi kendine yetişen, özellikle ağaç kesimi ya da yangın nedeniyle açıkta kalmış alanlarda büyüyen bir bitki. Kışları soğuk, yazları serin, hava akımı olan nemli ve güneşli yerleri seven ahududu, ülkemizde Akdeniz Bölgesi sahilleri ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi ovalarının dışında her yerde yetiştirilebilir. Evinizde, saksıda ahududu yetiştirmek için:

  • Ahududu bitkisini saksıda, iç mekanda yetiştirecekseniz, kış aylarında mutlaka minimum 800 saat süre ile balkonda +1 derecenin altında bırakmalısınız. Aksi takdirde, çiçek açmada ve açan çiçeklerin meyveye dönmesinde sorun olabilir.
  • 5 -10 litrelik saksılardan başlayarak alanınız varsa 15-20 litrelik saksılara dek çıkabilir ve ahududunuzu yetiştirebilirsiniz.
  • Toprak seçiminde dikkat etmeniz gereken; 10 litrelik saksı için, %70 bahçe toprağı gerisinin ise torf – kokopit veya perlit karışımı olmasıdır. Saksı tabanına topraktan önce 2-3 cm kadar çakıl taşı koymanız, su tahliyesini sağlayacaktır.
  • Saksınızın altında su tahliye deliklerinin olduğundan emin olun.
  • Ahududu fidanlarını dikmek için sonbahardan ilkbahara kadar olan dönemde çok soğuk ve çok sıcak olmayan bir zaman seçmeli ve fidanlarınızı toprağın 15-20 cm derinliğine ekmelisiniz.
  • Yağmur alan bir yerde değilse hasat zamanına dek yağmurlama tekniği ile sulama yapabilirsiniz.

Ahududu nasıl çoğaltılır?

Özellikle sonbaharda çıkan dip sürgünleri ana kökten alıp tekrar dikim yaparak çoğaltabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP