Tencere İçinde Kolay Ekmek Yapımı

Tencere İçinde Kolay Ekmek Yapımı

ABONE OL
Mart 4, 2023 11:56
Tencere İçinde Kolay Ekmek Yapımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekmek makinanız olmasa bile tencere içinde kendi ekmeğinizi yapabilirsiniz. Vereceğimiz ekmek tarifi hem kolay hem de çok lezzetli…

Gerekli olan malzemeler:

3 1/4 bardak çok amaçlı un
1 1/2 – 2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı aktif kuru maya
1 1/2 bardak ılık su

Yapılışı

Adım 1 – Hamuru Karıştırın
Un, tuz ve mayayı orta büyüklükte bir kasede çırparak başlayın.

Suyu yavaş yavaş kuru karışıma ekleyin ve bir tahta kaşıkla karıştırın. Hamuru yavaşça karıştırın ve bir top haline getirin.

Adım 2 – Bekletin
Hamur topunu büyük, yağlı bir kaseye aktarın. Kabı plastik örtü ‘Streç film) ile örtünüz daha sonra oda sıcaklığı alanda bekletin. Hamurun 12-18 saat kadar kabarmasına izin verin ya da yüzey kabarcıklar içinde kaplanıncaya kadar ve hamurun boyutu en az iki katına çıksın.

Adım 3 – Hamur Hazırlama
Hamur hazır olduğunda fırını 300 dereceye getirin ve fırının için varsa döküm tencere yoksa fırına dayanaklı bir tencerenin yaklaşık 30 dakika kadar ısınmasına izin verin.

Hamuru unlu bir yüzeye aktarın. Pürüzsüz, yuvarlak bir yüzey oluşturmak için hamurun köşelerini katlayın. Hamuru büyük bir parşömen kağıdına koyunuz, sonra un ile yoğurun ve 15 dakika dinlendirin.

Ardından, hamurun üst kısmının X şeklinde olması için keskin bir bıçak kullanın. (Kesikler sığ ve sadece birkaç santim uzunluğunda olmalıdır.) Daha sonra, hamurun üstüne su püskürterek nemli olmasını sağlayın.

Adım 4 – Ekmek Fırında
Önceden ısıtılmış tencereyi fırından çıkarın ve parşömen kağıdını ve hamurunu içine yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatın ve 30 dakika pişirin.

30 dakika sonra kapağı çıkarın ve ek 8-15 dakika ekmeğinizi pişirin. Fırından çıkarın ve ekmeğinizi bir soğutma rafına aktarın. Dilimlemeden önce 30 dakika soğumaya bırakın.

Ekmeğiniz hazır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP