Buzlu Yufka Nasıl Çözülür?

Buzlu Yufka Nasıl Çözülür?

ABONE OL
Mart 5, 2023 06:45
Buzlu Yufka Nasıl Çözülür?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yufkanın saklanması zordur. Oda sıcaklığında kalması halinde küflenme, kuruma ve bayatlama sorunu ortaya çıkabilir. Her zaman taze yufka bulmak zor olduğu için bir miktar yufkanın kullanıma hazır halde buzdolabında bulunması iyi olur. Bunun için de yufkanın dondurulması ve bu şekilde muhafaza edilmesi ömrünün uzun olmasını sağlayacaktır.

Bununla birlikte, dondurulmuş olan yufkanın buzunun çözdürülmesi aşamasında çok dikkatli olunması gerekir. Aksi halde sert bir hal alan yufka açmaya çalışırken kırılabilir, dağılabilir ya da katlar birbirine yapışabilir. Dondurulmuş yufkanın çözülmesi için iki farklı yöntem bulunmaktadır.

Yufkayı Buzdolabında Bekletme
Dondurulmuş yufkanın buzunun çözülmesi için yufka dondurucudan çıkarıldıktan sonra buzdolabının bekletin. Bu yufkada bakteri üremesini de yavaşlatır. Kolay bir yöntem olsa da bu şekilde yufkanın çözdürülmesi zaman aldığı için acil durumlarda bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir.

Yufkayı Oda Sıcaklığında Bekletme
Dondurulmuş yufkanın oda sıcaklığında bekletilmesi, acil durumlarda çok daha sık olarak kullanılan bir yöntemdir. Ancak buzlu yufkanın doğrudan çok sıcak bir odada bekletilmesi sonucunda yufka yaprakları katlarından birbirine yapışabilir. Bunun için de yapışma sorunu olmadan önce yufkanın buzunun çözülüp çözülmediği belli aralıklarla kontrol edilmeli, buz çözülme işlemi tam gerçekleşmeden yufkalar katlarından açılmalı ve kullanılmalıdır.

Bu yöntemlere ek olarak yufkanın mikrodalgada bir dakika süreyle ısıtılarak buzunun çözdürülmesi de oldukça yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP