Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

ABONE OL
Mart 5, 2023 06:44
Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu tercih edilmektedir. Yiyeceklerin bozulmaması için kullanılabilir. Antioksidanların etkinliği artırarak daha uzun süre bozulmadan saklanabilmesini sağlamaktadır. Ev temizliğinde kimyasal deterjanları kullanmak istemeyenler, doğal yollarla temizlik alternatiflerini denemektedir.

Limon tuzunun birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Ev temizliğinin dışında cilt ve saç bakımında da iyi sonuçlar vermektedir. C vitamini açısından zengin olduğu için uygun miktarda tüketildiğinde özellikle kış aylarında vücut direncini artırmaktadır.

Limon Tuzunun Kullanım Alanları

Limon tuzu, evlerin mutfağında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kışlık olarak hazırlanan reçel, turşu gibi gıdaların içerisine eklenebilir. Evde hazırlanan gıdalar için limon tuzu iyi bir tercihtir. Yiyeceklerin içerisindeki antioksidanların etkinliğini artırdığı için meyve ve sebzelerin kararmasını önlemektedir. Fakat bilinmelidir ki limon tuzu sanıldığı gibi doğal bir madde değildir. Kimyasal işlemler sonucunda ortaya çıkar ve kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Limon tuzu, mutfak temizliğinde çaydanlık ve su ısıtıcı içerisinde oluşan kireç tortusunun temizlenmesinde de etkili olarak kullanılmaktadır. Kireç sökücü kimyasallar yerine bu tuzu temizlikte kullanılması daha sağlıklı bir yöntemdir. Fakat uzun süre limon tuzunun su ısıtıcı ve çaydanlık içerisinde tutulması, aşınmalara yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Kullanım suyunuz çok miktarda kireç içermiyorsa bulaşık makinesinde deterjan olarak kullanabilir. Bir miktar tuzu bulaşık makinesinin deterjan gözüne koyarak kullanabilirsiniz. Fakat bulaşıkları makineye yerleştirmeden önce iyice arıtmaya özen göstermelisiniz. Çok yağlı ve kirli bulaşıklarda tam temizleme sağlamamaktadır.

Limon tuzunu meyve sularında asitliği dengeleyici, reçellerde, marmelat ve jellerde dokuyu güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca zeytin ve turşularda da limon tuzu kullanılabilir. Ayrıca içli köfte yapımında, köfteleri kaynattığınızın suyun içerisine bir miktar ekleyerek dağılmasını engelleyebilirsiniz. Arıcılıkla uğraşan kişiler balın şekerlenmesi önlemek için kullanmaktadır.

Limon tuzunu bayanlar cilt bakımında da kullanmaktadır. Tüylenme problemi yaşayan kadınlar, epilasyon sonrasında tüylenme problemini azaltmak için bu tuz ile masaj yapabilir. Bir süre sonra tüylerin daha az ve cansız çıktığını göreceksiniz. Ayrıca ağız bakımında da kullanabilirsiniz. Fakat çok miktarda ve sık kullanmak bir süre sonra ağızda yaralara yol açabilir.

C vitamini açısından zengin olan limon tuzu, böbrek ve safra kesesi taşlarını düşürmede etkili olmaktadır. Bağırsak, böbrek ve karaciğerlerin temizlenmesi için tüketilebilir. Antioksidan içeren bu tuzu, gribe karşı beden direncini artırmaktadır. Bakteri oluşmasını engelleyerek bakteri birimine karşı da etkilidir. Beyin sağlığı ve yüksek tansiyona karşıda etkili olarak kullanılabilir.

Kadınlar sarı saçları beğenerek kullanmaktadır. Bu nedenle birçok kadın röfleyi tercih etmektedir. Fakat röfle ilacı ve saç açıcıları saçta yıpranmalara neden olmaktadır. Saç uçlarında kırılma, koparak dökülme veya saç yapısının bozulması bayanlar için bir sorundur. Bunu önlemek için limon tuzu kullanılabilir. Saç bakımında, saçları onarmak için limon suyu kullanmak istiyorsanız bir tasın içerisinde bir miktar suya dört beş tane limon tuzu ekleyerek kaynatın. Ilınmasını bekledikten sonra saça cila yapar gibi uygulayın. En fazla 10 dakika sonra saçı durulayın. Bu yöntemi kullandıktan sonra saçlarınız yapısında toparlanma, fön çekerken kopmalar olmadığını göreceksiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP