Balkonunuzda Yaban Mersini Yetiştirebilirsiniz

Balkonunuzda Yaban Mersini Yetiştirebilirsiniz

ABONE OL
Mart 28, 2023 09:26
Balkonunuzda Yaban Mersini Yetiştirebilirsiniz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaban Mersini en faydalı meyvelerden biri olarak adlandırılıyor. Tariflerinizde yaban mersini kullanıyorsanız, en zor bulunan meyvelerden biri olduğunu da biliyorsunuzdur. İsterseniz, yaban mersinini balkonunuzda saksı içinde yetiştirebilir, yıl boyunca kendi meyvelerinizi yiyebilirsiniz.

Antioksidan Deposu
Doğada kendiliğinden yetişen yaban mersini, tam anlamıyla bulunduğu yerde keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Zengin bir antioksidan deposu olmasının yanı sıra kan şekeri ve kolesterolü dengeleyici özelliği de bulunuyor. Hafızaya yaptığı katkılar da göz önüne alındığında unutkanlıktan mustarip veganlar için muhteşem bir alternatif. Yetiştirilmesi ise oldukça kolay.

Balkonunuzda nasıl yetiştirebilirsiniz?

Yaban mersini tohumu, kışı çok sert geçmeyen Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nde sonbaharda dikimi yapılabilir. Yaban mersini tohumu çok derine dikilmemelidir. Yaban mersini tohumu, dikiminin ardından bir yıl içerisinde çiçek ve meyve vermeye başlar. Fakat ilk yıl açan bütün çiçekler koparılmalıdır. Bunun nedeni kök sisteminin güçlenmesinin sağlanmasıdır. Yaban mersini tohumundan ilk ürün üçüncü yılda alınmalıdır.

Kökleri gür bir bitki olan yaban mersini daha iyi büyüyebilmek için haliyle geniş alanlara ihtiyaç duyuyor. Eğer bahçeniz varsa endişe etmenize gerek yok, ancak apartman oturanlar için de bir çözüm var. Uzun, derin ve geniş bir saksı balkonunda bu lezzeti yetiştirmek isteyenlerin işini fazlasıyla görecektir.

Yaban mersini, pH değeri 4,5-5.0 arasında olan nemli toprağı seviyor. Uygun toprağı bulup, gerektiği kadar suladıktan sonra bitkinizin yeteri kadar güneş aldığından da emin olun. Yaban mersini güneşi çok seviyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP