Evde Kaktüs Nasıl Bakılır?

Evde Kaktüs Nasıl Bakılır?

ABONE OL
Mart 7, 2023 09:20
Evde Kaktüs Nasıl Bakılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bütün bitkiler içinde bakımı en basit olan bitkidir kaktüsler. Değişik şekiller ve büyüklüklerde olan dikenleri ile bilinen, dalgası geçilen kaktüs çoğu ortama uyum sağar. Çoğu şeye toleransı fazladır. Bazıları çiçek bile açabilirken bazıları açmayacaktır. Aldığınız tür önemlidir. Kaktüs saksı çiçeğinin en çok kullandığınız odanızda durmasının sağlıklı olduğu söylenir, çünkü odadaki radyasyonu emer.

Kaktüs Nasıl Sulanmalı?

Az sulanmaktan değil de çok sulanmaktan ölen nadir bir bitki çeşididir kaktüsler. Aşırı su kaktüs köklerinin çürümesine neden olur ve gerekli maddeler topraktan alınamaz, kaktüs canlılığını yitirir. Çizgi filmlerde çöllerde gördüğümüz kaktüsler susuzluğa dayanabilirler. Sululuğa dayanabildiklerinden daha çok hem de. Suya ihtiyaç duydukları dönem büyüme dönemleri olarak bahsedilen mart- ağustos ayları arasıdır. Bu dönemde kaktüsünüzü gönlünüzce sulayabilirsiniz, ancak diğer aylarda mutlaka dikkatli olunmalıdır. Kış döneminde ya hiç sulanmasa bile yaşamlarını sürdürebilirler.

Aklınızda bulunsun. Kaktüsünüze bakıp su verip vermemekle ilgili büyük bir karar alıyorsanız, kararınız su vermemekten yana olsun. Suladığınız zaman hava sıcak ve güneşli olmalı, zaten suyun bir kısmı buharlaşacaktır. Bu sıcaklarda bolca su verebilirsiniz.

Kaktüs Bakımında Işığın Etkisi

Neredeyse bütün kaktüsler, sağlık bir şekilde büyüyebilmek için güneşlenme sürekleri uzun tutulmalıdır. Çöldeki kocaman kaktüsleri düşünün, ömürleri güneş altında geçiyor. Kış döneminde ışıksızlığa biraz dayanabilirler bunun nedeni uyuma düzenine geçmeleridir. Bu yüzden su vermeseniz de yaşamlarını sürdürebilirler zaten. Ancak yine kış da olsa evin en çok güneş alan yerine koysanız, sağlıklı olan bu olur. Eğer kaktüslerinize evde bakıyorsanız, kaktüsünüz için en iyi şey onu cam kenarında tutamaktır. Işığın yetersiz olduğu koşullarda, ılığı arttırmanız hayati önem taşır. Işık yetersizse, bitki değişik bir şekilde uzar, görüntüsü bozulur. Gövde rengi matlaşır ve çirkinleşir. Kaktüsünüzün iyi olmadığını anlayabilirsiniz. Bu durumlarda kaktüsünüz ancak hasar almış, kötüleşmiş kısımları keserseniz sağlığına kavuşabilir.

Kaktüs İçin Optimum Isı

Kaktüsler sıcak bitkileridir. Kaktüsler çoğunlukla yazın büyürler ve kış döneminde uyuma haline geçtiklerinden hayat neredeyse durmuş gibidir. Şunu da unutmamalısınız ki beklenmeyen sıcaklar veya soğuklar kaktüste travma yaratabilir ve kaktüs otomatik olarak uyku haline geçer ve kendilerini korurlar.

Kaktüs Ne Tür Toprağı Sever?

Kaktüs toprağı çöllerdeki gibi kalın kum ve toprak karışımında büyütülmelidir. Kaktüs için en sağlıklısı budur. En çok büyüme ve gelişme bu toprak çeşitlerinde ölçülmüştür.  Bunun yerine bitki köklerinde uzun yıllar süren dönüşümlü birikimler sonucu ortaya çıkan toprak türü olan torf ve pomza taşlarının karışımı da kullanılabilir. Seçtiğiniz toprağın suyu iyi geçirmeli, kaktüsün ince köklerini havasız bırakmamalıdır.

Kaktüs Bakımında Havalandırma

Kaktüsünüze nerede bakıyor olursanız olun onu şok sıcaklık değişimlerinden korumanız gerekmektedir. Sera içindeki bakılan bir kaktüs gerekli önemler alınmazsa çürümeyle karşı karşıya kalabilir. Bunun nedeni rutubettir. Evde bakılan kaktüslerinizi rüzgarsız günlerde camınızın dışına koymalısınız. Evde bakacağınız saksının durduğu ortamın sıcaklığı ve soğukluğu, ayarlanmalıdır. Havalandırmadan ötürü bir problem yaşanmaması için cam etrafında yerler seçilmelidir. En büyük tehlikeyi kışın kaloriferli bir evde oturuyorsanız yaşarsınız, kaktüs kalorifer sıcaklığından ziyade sıfır derecenin altına düşüp düşmediğini kontrol edeceğiniz balkonunuzu sevecektir.

Kaktüs Bakında Dikkat Etmeniz Gereken Son Şey
Evde, bir pencere kenarında bakmakta olduğunuz dikensiz bir tür, bakımını başardığınız taktirde bir iki sene sonra size bir şey gösterir. Tozlandığını! Toz birikimi bizim oksijensiz kaldığımız gibi kaktüsün ışıksız kalmasına neden olur. Işığın kaktüs için önemini artık biliyorsunuz. Dikensiz türlerde kaktüsünüzü rahatça temizleyebileceğiniz bir fırça satın alarak fırçalayabilirsiniz ama eğer kaktüsünüz dikenliyse, bu durumda bir saç kurutma makineniz devreye gider. Soğuğa ayarlı olmasının hayati önem taşıdığı saç kurutma makinenizle kaktüsünüzün hayatını kurtarabilirsiniz. Dikkat edin saç kurutma makinesi çok yakın kullanılmamalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP