Aloe Vera Bitkisinin Bakımı ve Çoğaltılması

Aloe Vera Bitkisinin Bakımı ve Çoğaltılması

ABONE OL
Mart 11, 2023 14:40
Aloe Vera Bitkisinin Bakımı ve Çoğaltılması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evde yetiştirilen aloe vera, masaüstünüze veya bahçenize biraz tropikal bir hava katar. Sağlığınız ve güzelliğiniz için bir çok faydası bulunan aloe vera bitkisini mutlaka evinizde bulundurun.

Aloe vera bitkisini mutlu tutmak için iyi drenajlı toprak ve toprak bir saksı yeterli olacaktır. Eğer bitkiniz çok büyürse geniş bir saksıya koymaktan çekinmeyin. Bu bitki, rahat koşullarda büyür.

aleo-vera2

Aloe’nizi aydınlık ve güneşli bir yere koyun . Aksi takdirde uykuya dalar ve büyümeyi durdurur. Bitkiyi her iki haftada bir kez yoğun olarak sulayın, toprağın tamamen kurumasını bekleyin. Bu bir çöl türü olduğundan fazla sulama çürümeye neden olun. , kiri nemli tutmak köklerin çürümesine neden olur. Yumuşat, esnek veya kahverengi yapraklar da suyu fazla kaçırdığınızı gösterir.

İsterseniz, saksı bitkinizi yaz için açık havada hareket ettirebilirsiniz, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Aşırı maruz kalmayı önlemek için her birkaç günde bir yavaşça daha parlak bir noktaya yerleştirin.

aleo-vera3

Yıl boyunca sıcak bir iklimde yaşıyorsanız yani hava sıcaklığı her mevsimde 10 derece ve üzerindeyse aloe’nizi dışarıda besleyebilirsiniz. Donma yaprakları öldürür.

Bir nokta seçerken, iyi drene edilmiş bir yatak arayın. Aloe’nizi kuraklık haricinde sulamaya gerek yoktur. Aylar içinde yağmur yağmadıysa, iyi bir ıslatma yapın ve sonra toprağın tekrar kurumasına izin verin.

Bir bonus olarak, aloe’niz zaman zaman küçük, çan şeklindeki çiçeklerin uzun bir sapını üretecektir . Çiçek açıldıktan sonra, sapı tabandan kesebilirsiniz.

aleo-vera4

Daha da iyisi, aloe bitkileri ayrıca çoğalma için mükemmel olan yeni daha küçük bitkiler üretir. Bu “bebeklerden” birini fark ederseniz, ana bitkiden ayırın veya bir saksıya dikin.

İsterseniz aloe verayı yapraklarından da çoğaltabilirsiniz. Yaprakların ucundan üç santim kadar kesin. Kesilmiş olan bölümünü toprağa gömün. Bu işlem her zaman tutmayabilir ama bazılarının üstten filizlendiğini göreceksiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP