Kaktüs Nasıl Canlandırılır?

Kaktüs Nasıl Canlandırılır?

ABONE OL
Mart 8, 2023 17:50
Kaktüs Nasıl Canlandırılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaktüs sizden çok az şey istemesine rağmen, tamamen kendi kendine yeterli olamaz. Solan veya kahverengiye dönen bir bitki dikkat çekmek için yalvarıyor. Sorunu bularak ve düzelterek bitkiyi canlandırabilirsiniz. Bitkinizi yeniden canlandırmak için kullandığınız kesin yöntem, tam türüne ve spesifik soruna göre değişse de, yaygın birkaç hatayı kontrol ederek ve düzelterek onu kurtarabilirsiniz.

Çok Fazla Su
Kaktüsler ıslak kalmayı sevmez ve kaktüsünüze çok fazla su vermek kök çürümesine neden olur. Kaktüsünüzü yavaşça topraktan çıkarın ve köklerini inceleyin. Sağlıklı kökler beyaz ve etli görünür. Kökler kahverengi ve koyu ise, suçlu kök çürüklüğüdür. Hasarlı kökleri keskin bir bıçakla kesin. Sorunun tekrar etmesini önlemek için kaktüsü taze toprakta besleyin. Birden fazla drenaj deliği olan biraz daha büyük bir kap seçin. 1 ölçü kumu 2 ölçü normal saksı toprağı ile birleştirin.

Kaktüsteki toprağın kurumasını hissedene kadar su vermeyerek ileride oluşabilecek sorunları önleyin. Çoğu kaktüs, iç mekanda yetiştirildiğinde yaklaşık haftada bir suya ihtiyaç duyar. Su verirken, toprağı nemli olacak ancak 1 santim derinlik ıslak olmayacak şekilde ıslatın. Çok az su, yaprakların buruşmasına neden olur.

Çok Fazla Güneşten Kaçının
Kaktüsler çölde yaşar, bu yüzden bitkinizi doğrudan güneş ışığına çıkarmak isteyebilirsiniz. Ancak çok fazla güneş, kaktüsünüzü yakabilir, özellikle de güneş bir pencere camından geliyorsa. Kaktüsünüzü parlak ancak dolaylı güneş ışığı alan bir yere taşıyın. Sıcak hava cereyanları kaktüsleri çok fazla kurutabileceğinden bitkinizi kaloriferden uzak tutun. Aşırı sıcak gibi, çok fazla soğuk da bir kaktüse zarar verebilir. Bitkileri cereyanlardan uzak tutun.

Sağlıklı bir beslenme
Diğer bitkiler gibi kaktüslerin de büyümek için besin maddelerine ihtiyacı vardır. Doğru beslenme, bitkinin daha güçlü olmasını ve hastalıklara ve diğer sorunlara daha iyi direnebilmesini sağlar. Saksı bitkileri, içinde büyüdükleri toprak asla yenilenmeyen kapalı bir sistem olduğundan, dış mekan bitkilerinden daha fazla gübrelemeye ihtiyaç duyar. Kaktüsünüz için dengeli bir gübre seçin. Bu güçte, bitkinizi büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez tek adımda sulayabilir ve gübreleyebilirsiniz. Sonbahar havası döndüğünde, sulama ve gübreleme sıklığınızı azaltın. Bitki aktif olarak büyümediği veya çiçek açmadığı için bu süre zarfında daha az besine ihtiyaç duyacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP