Renklerin Sofradaki Dili

Renklerin Sofradaki Dili

ABONE OL
Haziran 5, 2024 15:47
Renklerin Sofradaki Dili
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mavi, kırmızı, mor, yeşil, turuncu kahverengi, gri, siyah…

Mavi, yeme isteğini azaltarak kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Kırmızı, iştah arttırmasının yanında zamansızlık hissi yaratıyor. Sarı, yemekli davetinize heyecan ve pozitif enerji katarken, turuncu tüm dikkatleri sofranıza çekiyor. Renklerin insan psikolojisini etkileyen bir gücü olduğu ve doğru kullandığında sofranızın ambiyansını etkileyeceğini öne sürenler renklerin sofradaki dilini şöyle özetliyor:

Mavi: Denizin rengi olan mavi özgürlük hissi verir ve sakinleştirir. Ama sofralarda bambaşka bir yansıması vardır. Yeme isteğini azaltan mavi rengi kullanarak sofradan daha az yiyerek kalkabilirsiniz.

Kırmızı: Herkesin bildiği gibi iştahı açar ama zamanı unutturur; hatta bir nevi zamansızlık hissi yaratır. Ancak dikkat edin; bu renk ile misafirlerinizi doyurmakta zorlanabilir ve uykusuz kalabilirsiniz.

Sarı: Sofranızda pozitif bir hava istiyorsanız sarıyı seçin. İnsana heyecan ve canlılık veren sarının dikkati arttırma özelliğinden dolayı misafirleriniz sofranıza odaklanacak, her ayrıntıyı keşfedecektir.

Mor: Bilinçaltını olumsuz etkileyebilir denilse de zamanında sadece saraylarda kullanılan mor renk, sofranıza asaleti ve soyluluğu getirecektir.

Yeşil: Sofranızda rahatlık, sakinlik hissi vermek istiyorsanız yeşil en doğru seçim olacaktır. Tabiatı çağrıştıran bu renk ile sofranızın vejetaryen bir havası olacaktır. Doğa dostu çizginizi dostlarınıza hatırlatmak için doğru seçim yeşil renk olacaktır.

Turuncu: Kırmızı gibi iştah açan turuncu sofranıza canlılık getirecektir. Dikkat çekici bir özelliği olan turuncu ile odak noktası kesinlikle sofranız olacaktır.

Kahverengi: Misafirlerinizin rahat etmesini bu renk ile sağlarsınız ama dikkat… Yapılan araştırmalarda bu rengi kullanan yerlerde denekler işleri ne ise onu yapıp hızla uzaklaşıyor, zaman geçirmek istemiyormuş. Bu da demek oluyor ki, misafirliğin kısa kesilmesini istiyorsanız kahverengiyle şansınızı denemelisiniz!

Gri: “Ağır misafirlerinizi” ağırlayacaksanız gri – platin ağırlıklı bir sofra sizin için uygun olacaktır. Ancak yoğun kullanıldığında bunaltıcı olabileceğini unutmamanız gerekir. Farklı bir renk ile kullanarak bunaltıcı havayı dağıtabilirsiniz.

Siyah: Konsantrasyonu güçlendiren siyahı, masa örtünüzde ya da supla tabaklarınızda kullanarak porselenlerinizin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çok güçlü bir renk olan siyah, sizin ön planda olma arzunuzu kesinlikle ortaya koyacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP