Kuver Çeşitleri

Kuver Çeşitleri

ABONE OL
Haziran 11, 2024 07:39
Kuver Çeşitleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(I) BASİT KUVER:

Bir restoranda servis öncesi misafir masalarına hazırlanan kuverdir. Restoranın servise hazır olduğunu ve hangi masalarda servis yapılacağını gösterir. Basit kuverde, misafirin yemekte mutlak kullanacağı araçlar bulunur.Genellikle bir öğünde üç çeşit yemek vardır. Bunlar giriş yemeği (çorba vs.), ana yemek, tatlı veya meyvelerdir. (starter = Başlangıç yemeği, main course = ana yemek, dessert = tatlı). Restoran servise hazırlanırken bu noktadan hareket edilir. Tatlı ve meyve ile tatlının çeşitleri olabileceğinden kuvere tatlı ve meyve takımları konmaz. Sonradan siparişe göre servis yapılır.(aa) Moltan ve masa örtüsü,(ab) Servis tabağı ve peçete (S.T yoksa yalnızca peçete) ,(ac) Büyük çatal, kaşık, bıçak,(ad) Su bardağı,(ae) tuz, biber, kül tablaları.

(II) ALAKART SERVİS KUVERİ:

Alakart servis yapılan restoranlarda misafir, salon amiri tarafından karşılanıp masaya yerleştirildikten sonra kendisini takdim eder ve yemek menüsünden yemek ve içki seçenek siparişlerini verirler. Misafirlerin yiyecek ve içecekleri önceden kestirilemediğinden, servisi hızlandırmak için masalarda misafirin kullanma ihtimali büyük olan takımlarla kuver hazırlanır.(aa) Molton ve masa örtüsü,(ab) Servis tabağı ve peçete (veya yalnız peçete)(ac) Yemek çatal ve bıçağı,(ad) Ekmek tabağı ve bıçağı,(ae) Su ve şarap bardağı,(af) Kül tablası ve menaj.İlk siparişte misafirin içeceği içki ve yiyeceği ilk iki yemek belirlenir. Böylece kuverde yapılması gereken değişiklikler ve ilaveler yapılır.Misafir çorba ve et yemeği sipariş etmişse, bir çorba kaşığı kuvere ilave edilir. Ana yemek olarak hamur işi veya balık istenmişse, büyük çatal ve bıçak kaldırılır ve yerine balık için balık takımı, hamur için de ilgili takımlar konur.Alakart servis siparişine göre takımların ilavesi veya değiştirilmesi çok önemlidir. Bu işlemler yemek masaya gelmeden önce yapılmalıdır.*(III)

TABLDOT SERVİSİ:

Günün belirli saatlerinde bir gün misafirlere yapılan servistir. Servis edilecek yemek önceden belli olduğu için kuver ona göre hazırlanır. Servis başladığında personel kuver hazırlamak için zaman kaybetmez. Sadece yemek ve içki servis ile uğraşır.(aa) Molton ve masa örtüsü,(ab) Servis tabağı ve peçete (yalnız peçete).(ac) Yemeklere uygun çatal, kaşık ve bıçaklar,(ad) Su bardağı.(ae) Tuz, biber, kül tablası.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP