Kuzukulağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kuzukulağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

ABONE OL
Nisan 30, 2023 09:48
Kuzukulağı Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitkileri yakından tanımaya doyamadığımız köşemizin bu haftaki konuğu kuzukulağı!

İsmi nedeniyle kuzu göbeği mantarı ile karıştırılsa da aslında kendisi yemyeşil yapraklı bir bitki. Bu ismi almasının nedeni de zaten bu yapraklarının şeklinin kuzu kulağına benzetilmesi. Peki bu ilginç isimli lezzetli bitkiyi neden mutfaklarımıza daha sık konuk etmeliyiz derseniz, kuzukulağının faydalarını görünce neden bu konuda ısrarcı olduğumuzu anlayacak, bir kez tadına bakınca ise her gün onu tüketmek isteyeceksiniz.

Hadi o zaman kuzukulağı faydaları nelerdir, onu nasıl tüketebiliriz, bir yan etkisi, bir zararı olur mu öğrenelim, kuzukulağı bitkisini tüm yönleriyle tanıyalım.

Kuzukulağı nedir?

Halk arasında ekşi kulak, ekşi ot, ebem ekşisi ve turşu otu gibi isimlerle de anılan kuzukulağı bitkisi, ismini de aldığı kuzukulağıgiller familyasının lezzetli bir üyesi. İçeriğinde bolca A, B ve C vitaminleri bulunan kuzukulağı, bu vitaminlerin yanısıra demir ve fosfor başta olmak üzere birçok mineral de içeriyor. Yapraklarının ekşimsi bir tatta olmasının nedeni ise içerdiği oksalik asitte yatıyor.

Doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi faydaları ve lezzeti nedeniyle yetiştiriciliği de yapılan kuzukulağı bitkisi, genel olarak nemli ortamları seviyor. Toprak tercihi ise kumlu topraklardan yana oluyor. Bahar aylarında büyüyüp gelişmeye başlayan bu güzel bitkiye en çok nisan-mayıs ayları içinde tezgahlarda rastlamak mümkün oluyor.

Kuzukulağı bitkisinin faydaları nelerdir?

Kuzukulağı bitkisinin ne olduğunu kısaca öğrendik, şimdi sıra geldi en önemli kısma, yani ne işe yaradığına. En çok bilinen kuzukulağı faydaları şöyle:

 • İçerdiği C vitamini sayesinde güçlü antioksidan özellikler gösteriyor, vücudu birçok zararlı maddeye karşı koruyor.
 • Grip ve nezle gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırıyor, Çayı demlenip tüketildiğinde doğal bir ateş düşürücü etkisi gösteriyor.
 • Kuzukulağı, diğer birçok yeşil yapraklı bitki gibi kansızlık sorunu konusunda da vücuda olumlu etkilerde bulunuyor.
 • Vücuda enerji veriyor, daha zinde hissetmemize yardımcı oluyor.
 • Kan şekerinin dengelenmesi konusunda da etkili isimlerden olan kuzukulağı, özellikle yüksek kan şekerini düşürücü bir etkiye sahip olmasıyla biliniyor.
 • Ağız içinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Kuzukulağı, bağırsakların sağlıkla çalışmaya devam etmesini sağlıyor, bu sayede özellikle kabızlık sorunu yaşatanlara destek oluyor.
 • İdrar söktürücü bir etki oluşturduğu da biliniyor.
 • Lapası hazırlanıp harici olarak kullanıldığında çıbana, güneş yanıklarına ve hatta sivilcelere iyi geliyor. Cildin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Kuzukulağı nasıl tüketilir?

Tüm bu faydalarından yararlanmak için tabii ki kuzukulağını tüketmek gerekiyor. Peki ama nasıl? Hemen anlatalım:

Kuzukulağı bitkisini taze taze salatalarınızda tıpkı bir marul, roka gibi kullanabilirsiniz. Aynı şekilde ıspanak ya da semizotu gibi pişirerek yemeğini de hazırlayabilir, yoğurt eşliğinde afiyetle tüketebilirsiniz. Kendisinin patates ve somon gibi yiyeceklerle çok yakıştığını da söylemeden geçmeyelim tabii.

Bunların yanında kuzukulağı otunu çorbaların içine ilave edebilir ya da böreklerin otlu iç harcına ekleyebilirsiniz. Aktarlardan temin edebileceğiniz kuzukulağı kökünden ise şifa dolu çaylar demleyebilirsiniz.

Son olarak kuzukulağı onunu bir süre kaynatıp ardından mutfak robotu sayesinde lapa haline getirerek cildinize sürebilir, özellikle çıban sorunu yaşıyorsanız kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Kuzukulağı nasıl yetiştirilir?

Kuzukulağı, ülkemizin hemen her yerinde yetiştirilebilecek özelliklere sahip bitkilerden. Özellikle Tokat ve çevresinde kendisine sıkça rastlanan kuzukulağı nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız kısaca söz etmeden geçmeyelim:

 • İşe öncelikle sağlıklı kuzukulağı tohumu edinerek başlayın.
 • Tohumları, çimlendirmesini hızlandırmak adına toprağa ekmeden önce nemli bir bezin içinde bekletin.
 • Hafifçe filizlenmeye başlayan tohumları kumlu, organik madde bakımından da zengin toprağa ekin.
 • Ekerken tohumların üzerine en fazla 1-2 santimetre toprak ilave edin ki büyüyüp gelişmesi daha hızlı olsun ve bu süre içinde hava alabilsin.
 • Yine tohum ekimi yaparken aralarında belirli bir mesafe bırakmaya dikkat edin. (Ekim için geniş bir alanınız varsa tohumların arasında 15-20 santimetrelik boşluklar bırakabilirsiniz.)
 • Ekim için bahar aylarını tercih edin ve toprağı hep nemli kalacak şekilde sulamasını yapmayı da ihmal etmeyin. İşte bu kadar!

Kuzukulağı bitkisinin zararları, yan etkileri var mıdır?

Kendisinin tüm olumlu yönlerini öğrendik, nasıl tüketebileceğinizi de bir bir anlattık ama onu tüketmeye başlamadan önce bilmeniz gereken çok önemli bir konu daha var: Kuzukulağının zararları, yan etkileri. Ne yazık ki herkesin tüketimine uygun olmayan kuzukulağını tüketmeden önce şunlara mutlaka dikkat edin:

 • Eğer gut hastasıysanız, böbreklerinizle ya da idrar yollarınızla ilgili bir sağlık sorunu yaşıyorsanız ya da romatizmal rahatsızlıklarınız varsa kuzukulağı otunu tüketmemelisiniz.
 • Aynı şekilde ciddi/kronik başka bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız, uygulamanız gereken özel bir perhiz varsa doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
 • Hamilelik dönemlerindeki kadınların da kuzukulağı otunu tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları tavsiye ediliyor, aklınızda bulunsun.
 • İçerdiği asitler nedeniyle özellikle çiğ olarak çok miktarda tüketmemelisiniz.
 • Aşırı tüketilmesi ishal sorunu yaşamanıza da neden olabilir, bizden söylemesi. Siz siz olun, kendiniz ve sevdikleriniz için beslenmenizde de her zaman ölçülü davranmanız gerektiğini unutmayın. Aklınızda en ufak bir şüphe bile oluşuyorsa mutlaka doktorunuza danışarak hareket edin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP