Üzerlik Tohumu: Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Üzerlik Tohumu: Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

ABONE OL
Nisan 30, 2023 09:48
Üzerlik Tohumu: Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğal ürünlerden destek almayı sevenler, farklı bitki çaylarını denemekten keyif alanlar için bugünkü konumuz üzerlik tohumu!

Kendisiyle daha önce tanışma fırsatı bulamadıysanız hemen şimdi tanışmalı, üzerlik tohumu nedir, faydaları nelerdir öğrenmeli, eğer “Ben de denemek istiyorum” derseniz üzerlik tohumu nasıl kullanılır keşfetmelisiniz.

Tüm bunlar için sizi hemen aşağıya alalım ve üzerlik tohumu nedir, ne değildir, vücuda etkileri nelerdir tek tek anlatalım.

Deneyecek olanlara şimdiden afiyetler olsun.

Üzerlik tohumu nedir?

Üzerlik tohumu, ismini aldığı üzerlik bitkisinden elde ediliyor, tohumlu meyveleriyle dikkat çeken üzerlik bitkisi çok uzun yıllardır geleneksel/bitkisel bir tedavi olarak değer görüyor. Öyle ki kendisine 15. yüzyıla ait tıp kitaplarında dahi sıkça rastlandığı söyleniyor.

Sıcak iklimleri seven üzerlik bitkisinden elde edilen üzerlik tohumları genel olarak çay şeklinde tüketiliyor. Olumsuz enerjilerden arındırdığına inananların üzerlik bitkisini yakıp dumanını evin içinde gezdirdiği de söyleniyor. Hatta bu yüzden üzerlik bitkisi halk arasında “nazar otu” şeklinde de anılıyor. Geçmişi çok eski yüzyıllara dayanan üzerlik bitkisi ve tohumu, vücuda olan etkileriyle de merak uyandırıyor. “Neymiş o etkileri?” diyenleri hemen aşağıya doğru alabiliriz.

Üzerlik tohumunun faydaları nelerdir?

  • Üzerlik tohumu, üst solunum yollarına iyi geliyor. Özellikle burun tıkanıklığı konusunda etkili bir bitki olduğu söyleniyor.
  • Antioksidan etkiler gösterdiğinden sadece burun tıkanıklığına iyi gelmekle kalmıyor, grip, nezle gibi hastalıkların da oluşmasını engelliyor, oluşan hastalıkların ise daha kısa sürede iyileşmesine destek oluyor.
  • Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek oluyor, bağırsaklarda oluşan zararlı bakteri, parazit ve kurtların yok olmasına destek oluyor.
  • Hormonların sağlıkla salgılanmasına da destek olan üzerlik tohumu, özellikle regl dönemi düzensiz olanlara öneriliyor. Bu dönemi ağrılı geçirenlerin ağrı ve sancılarını hafiflettiği söyleniyor.
  • Saç ve saç derisini de olumlu yönde etkileyen üzerlik tohumu, saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerinin, kırılmalarını önüne geçiyor.
  • Bu özelliği sayesinde saçların her zamankinden daha gür ve sağlıklı olmasını sağlıyor. Saçların daha hızlı uzamasına da yardımcı olduğu söyleniyor.
  • Depresyon ve stres başta olmak üzere olumsuz ruh hallerine iyi geliyor.
  • Strese bağlı yaşanan baş ağrısı ve uyku problemlerine de bu sayede çözüm oluyor.
  • Üzerlik tohumu çayı düzenli olarak tüketildiğinde hafızayı güçlendirici bir etki de oluşturuyor.
  • Bunların yanında üzerlik tohumunun vücutta oluşan iltihaplanmaların da daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu biliniyor.

Üzerlik tohumu nasıl kullanılır?

Üzerlik tohumunun faydalarını öğrenince denemek isteyenlerin aklında oluşacak “Üzerlik otu nasıl kullanılır” sorusuna da yanıt vermiş olalım: Üzerlik tohumu genel olarak çay şeklinde tüketiliyor.

Üzerlik tohumu çayını hazırlamak içinse şunları yapmanız yeterli: 2 su bardağı kadar suyu küçük bir tencereye ya da büyük bir cezveye aktarın, içine 2 tatlı kaşığı kadar üzerlik tohumu ilave edin ve kaynamaya bırakın. Yaklaşık 5-6 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın, süzüp içindeki tohumları ayırın ve ılıdıktan sonra afiyetle için. İşte bu kadar kolay!

Üzerlik tohumunun bir başka kullanımı ise olumsuz enerjilerden kurtulmak isteyenlerin tercih ettiği tütsü yöntemi. Bu yöntemi mutlaka kontrollü bir şekilde, kendinize, başkasına ve evinize zarar vermeden yapmaya özen göstermeli, dumanının çok yoğun olmamasını sağlamalısınız, aman diyelim.

Önemli bir not: Siz siz olun, üzerlik tohumu da dahil olmak üzere şu zamana dek hiç denemediğiniz bir bitkiyi kullanmak istiyorsanız temkini elden bırakmayın. Özellikle kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ya da bünyeniz alerjik ise mutlaka doktorunuza danışarak hareket edin, aman diyelim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP