Kekreyemiş Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Kekreyemiş Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

ABONE OL
Nisan 30, 2023 09:47
Kekreyemiş Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Az bilinen ama bir an önce herkesin tanışması gereken bitkiler köşemizde bugün sırada kekreyemiş var!

Adını ilk kez duyanlar için oldukça ilginç gelecek bu güzeller güzeli bitkiyi görünce eminiz “Aa kekreyemiş bu muymuş?” diye düşünecek, onu tanıdığınızda ise şaşırıp vücuda bu kadar çok etkisi olduğuna inanamayacaksınız.

Son yıllarda “kekreyemiş tozu” olarak sıkça karşımıza çıkmaya başlayan ve kekreyemişten elde edilen malzemeyi de hep birlikte keşfedeceğiz, baştan söylemiş olalım diyor ve sizi daha fazla merakta bırakmadan bu sıra dışı bitkiyi anlatmaya başlıyoruz. Buyursunlar, kekreyemiş nedir, nasıl kullanılır, kekreyemişin faydaları nelerdir öğrenelim!

Kekreyemiş nedir?

Kekreyemiş, botanik dünyası tarafından “vaccinium vitis-idaea” olarak anılan, dünya genelinde “lingonberry” olarak da bilinen bir bitki. Kırmızı minik top şeklindeki meyveleriyle bilinen kekreyemişi, yapraklarını dört mevsim dökmeyen çalılar ailesinin bir üyesi olarak tanımlamak da mümkün. Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya, Rusya’dan Kanada’ya dek dünya üzerinde birçok yerde yetiştirilebilen bu özel bitki, ülkemizde de Rize ve Kaçkar Dağları başta olmak üzere uygun yetişme koşulları bulabiliyor, gün geçtikçe tanınırlığı da artıyor.

İsveç kirazı olarak da anılan ve İsveç mutfağı başta olmak üzere İskandinav mutfaklarında sıkça kullanılan kekreyemiş meyvesini giderek popüler hale getirense lezzetinin yanı sıra içeriğinde bulunan güçlü antioksidanlar aslında. Antioksidan özellikleriyle birçok fayda sağladığı söylenen kekremişin vücuda olan etkileriyse hemen aşağıda.

Kekreyemişin faydaları nelerdir?

Kekreyemiş yüksek antioksidan özellikler içeren, bunun yanı sıra antienflamatuar özellikleriyle de bilinen bir besin maddesi olarak değerlendirildiğinde vücuda birçok fayda sağlıyor. İçeriğinde A, B1, B2, B3 ve C vitaminleriyle potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller barındırması da önemli özellikleri arasında yer alıyor. İşte tüm bu olumlu özellikler bir araya geldiğinde kekreyemişin faydaları da saymakla bitmiyor. En yaygın olarak bilinen yararlarını hemen sıralayalım:

 • Kekreyemiş kan basıncının dengelenmesini sağlıyor. Özellikle yüksek basıncı düşürücü etkileriyle biliniyor.
 • Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağladığından tansiyon ve buna bağlı rahatsızlıkların önüne geçebiliyor.
 • Aynı sebeplerle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor.
 • Doğal şeker içerdiğinden şeker hastalığı yaşayanlara da destek olduğu söyleniyor.
 • İçeriğinde sıfır yağ bulunduğu ve düşük kalorili bir besin olduğu için zayıflamak isteyenlerin de sıklıkla başvurduğu doğal destekçilerden biri oluyor.
 • Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde vücudu zararlı maddelerden koruyor, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.
 • Antioksidan özelliklerinin etkisiyle karaciğerin sağlıkla çalışmasına da destek verdiği biliniyor.
 • Kekreyemiş vücutta idrar söktürücü bir etki oluştururken böbrek sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

Kekreyemiş nasıl kullanılır?

Kekreyemişin faydalarını öğrenince onunla bir an önce tanışmak istemiş olabilir, “Kekreyemiş nasıl tüketilir?” diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Tam da bu sorunun cevabını verme sırası şimdi. Kekreyemişi vücudunuza fayda sağlayabilecek şekilde tüketebilmek için ilk yapmanız gereken tabii ki doğru ürünü temin etmek. Kekreyemişe benzer ancak vücutta zehirli etkiler oluşturabilecek farklı bitkiler de olduğundan kekreyemişi mutlaka güvenilir satıcılardan temin etmeli, bitkinin tüketime uygun, zehirli etkileri olmayan kekreyemiş olduğundan emin olmalısınız.

Kekreyemişi meyve olarak bulamaz ya da farklı şekillerde tüketmek isterseniz kekreyemiş sirkesi, reçeli ve marmelatı olduğunu da söylemeden geçmek olmaz. Doğal şeker içeren bir meyve olduğundan kekremiş ile hazırlanan reçel ve marmelatlar ya da doğrudan meyve halindeki kekreyemişin pasta gibi birçok tatlı tarifinde de kullanılabileceğini bilmenizde fayda var.

Bunun yanı sıra son yıllarda oldukça popüler hale gelen ve kekreyemişten elde edilen kekreyemiş tozunu da değerlendirebilir, güvendiğiniz aktarlardan kurutulmuş, hatta dilerseniz öğütülmüş haldeki kekreyemişleri temin ederek çayını demleyebilir ve çayını tüketebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Kekreyemişin zararları, yan etkileri nelerdir?

Kekreyemişin faydaları nelerdir öğrendik, nasıl kullanılabileceğini de birlikte keşfettik. Peki bu meyvenin hiç mi bir zararı, bir yan etkisi yok? Tabii ki var. Kekreyemişi yakından tanımaya bu kez de eksi yönleriyle devam ediyor ve bunları bilmeden, doktorunuza danışmadan asla kekreyemiş tüketmemenizi önemle rica ediyoruz. Zira kekreyemişin de diğer tüm besinler gibi zararı olabiliyor. Örneğin kekreyemiş tüketmeden önce şu adımlara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Düzenli olarak kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa, kronik bir rahatsızlığınız ya da kekreyemiş ve benzeri yiyeceklere (yaban mersini başta olmak üzere “berry” ailesinden meyveler gibi) söz konusuysa doktorunuza danışmadan asla kekreyemiş tüketmemelisiniz.
 • Aynı şekilde böbreklerinizle ilgili bir sağlık sorunu yaşıyorsanız ilgili alanda uzman doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz.
 • Hamilelik dönemindekiler için de tüketilmemesinin tavsiye edildiğini unutmamalısınız.
 • Kekreyemiş tüketmenize engel bir durum olmasa dahi günde 1 tatlı kaşığından fazla kekreyemiş tüketmemeli, aşırıya kaçmamalısınız.
 • Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli maddelerden biri de şu: Doğada kekreyemişe benzer ancak zehirli bitkiler de bulunduğundan konunun uzmanı değilseniz kendi kendinize doğadan kekreyemiş toplamaya çalışmamalı, mutlaka almayı düşünüyorsanız güvenilir sertifikalı kekreyemiş ürünlerini tercih etmeli, bakanlık tarafından tüketimi/kullanımı onaylanmış malzemeleri almalısınız. Aman diyelim, sağlığınızı riske atacak hiçbir şey yapmayın, en ufak bir şüpheniz dahi oluşursa kekreyemiş tüketmeyin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
online casino siteleri matadorbet uluslararası nakliyat