Demirhindinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir?

Demirhindinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir?

ABONE OL
Nisan 30, 2023 09:28
Demirhindinin Faydaları Nelerdir, Nasıl Yenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutfaklarda sık sık görmeye pek alışık olmadığımız isimleri tanımaya bu hafta demirhindi ile devam ediyoruz. Kendisi, adını bir kez duyanların dahi merak ettiği, faydalarını öğrenenlerin ise hemen denemek istediği besinlerden biri.

İşte bu yüzden bugün demirhindi nedir, ne değildir birlikte inceleyelim, tadıyla merak uyandıran bu özel lezzeti nasıl tüketebileceğimizi de anlatalım istiyoruz. Tabii bu kadar değil. Demirhindinin faydalarını öğrenirken olası zararlarından, yan etkilerinden de haberdar olmayı ihmal etmiyoruz.

Hadi o zaman, sizi daha fazla merakta bırakmıyor ve başlıyoruz!

Demirhindi nedir?

Yaygın olarak Hint hurması olarak bilinen demirhindi, ana vatanı Habeşistan olan, başta Hindistan ve Mısır olmak üzere dünya üzerinde birçok yerde yetiştirilen bir bitki aslında. Bu bitkinin tıpkı keçiboynuzuna benzeyen meyveleri de bitkiyle aynı ismi taşıyor ve işte bu meyveleri sebebiyle bitkinin ünü her geçen gün yayılıyor.

Zira demirhindi meyvesinin içeriğinde A, B1, B2, B3, B5 , B6 ve C vitaminleri bulunduğu, bu vitaminlere ek olarak demirhindinin potasyum, kalsiyum, pektin, demir, sodyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller bakımından da zengin olduğu biliniyor. Hal böyle olunca demirhindinin faydaları da saymakla bitmiyor.

Demirhindi nerede bulunur?

Demirhindi nedir kısaca öğrendik, peki ama bu bitkiyi nasıl ve nerede bulabiliriz? Kendisi genel olarak olgunlaştıktan sonra kurutularak tüketilen bir meyve. Bütün olarak kurutulmuş halini aktarlarda bulabileceğiniz gibi öğütülüp toz haline getirilmiş haline de yine güvenilir aktarlardan ulaşmanız mümkün.

Demirhindi faydaları nelerdir?

 • İçeriğindeki vitamin ve minerallerden aldığı destekle demirhindi, antioksidan özellikler gösteriyor, başta soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki oluşturuyor.
 • Bu özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı da vücudu koruyor.
 • Çay gibi demlenip gargara olarak kullanıldığında boğaz ağrılarını hafifletiyor.
 • Vücutta adeta doğal bir ağrı kesici etkisi oluşturduğundan eklem ağrılarına da iyi geliyor.
 • Demirhindinin kilo vermeye yardımcı olduğu da söyleniyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor, hazmı kolaylaştırıyor.
 • Bu etkisiyle kabızlık sorunu yaşayanlara da destek olduğu biliniyor.
 • Demirhindinin göz, safra kesesi ve bağırsak sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunduğu söyleniyor.

Demirhindi nasıl tüketilir?

Görüntüsü sebebiyle akıllarda karışıklığa sebep olan, “Demirhindi nasıl yenir?” diye düşünmeye sebep o soruya da yanıt verelim ve demirhindi nasıl tüketilir kısaca anlatalım:

Genel olarak reçellerde, marmelatlarda ve soslarda sıklıkla kullanılan demirhindi, bunlara ek olarak çorbalar başta olmak üzere birçok yemeğe de baharat olarak ilave edilebiliyor, aklınızda bulunsun.

Demirhindinin zararları, yan etkileri var mıdır?

Demirhindinin hep olumlu yanlarından söz etmek olmaz tabii, varsa zararlarını, yan etkilerini de bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz. Tam da bu yüzden demirhindi tüketmeye karar vermeden önce aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Demirhindi aşırı tüketildiğinde başta karaciğer olmak üzere, böbrekler, akciğerler ve diğer organlar üzerinde tahribatlara sebep olabiliyor. Bu sebeple tüketiminde asla aşırıya kaçmamak gerekiyor.
 • Harici olarak cilde uygulandığında kızarıklıklara, tahrişlere, kaşıntılara sebep olabiliyor. Demirhindiyi bilinçsiz bir şekilde kullanmamak büyük önem taşıyor.
 • Bilinçsizce ve aşırı kullanımlarında ölüme dek varabilen olumsuzluklar yaşanabileceği söyleniyor.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınların demirhindi tüketmemesi gerekiyor.
 • Aynı şekilde kronik ve ciddi bir rahatsızlığı bulunanların, düzenli olarak ilaç kullananların, özel bir perhiz uygulaması gerekenlerin, çocukların ve demirhindi ya da benzeri ürünlere karşı alerjileri bulunanların asla tüketmemesi gerekiyor.
 • Vücut üzerinde hem olumlu hem de olumsuz çok güçlü etkilere sahip olduğundan demirhindi tüketmeden önce herkesin mutlaka doktoruna danışması ve doktorunun yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmesi büyük önem taşıyor, aman dikkat.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP