DOLAR 21,4896 1.08%
EURO 23,1850 0.97%
ALTIN 1.358,791,36
BIST %
BITCOIN 5690174,34%
Adana
25°

PARÇALI BULUTLU

20:39

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Domates Pamuk Yaprak Kurdu İlacı

Domates Pamuk Yaprak Kurdu İlacı

ABONE OL
Nisan 8, 2023 07:48
Domates Pamuk Yaprak Kurdu İlacı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TANIM VE YAŞAYIŞI: Geceleri aktif olan erginler yumurtalarını birkaç defada 200-300’lük paketler hâlinde yaprak alt yüzeyine bırakırlar.

Bir dişi ömrü boyunca 1.200 yumurta bırakabilmektedir. Larvalar
beş gömlek değiştirerek 6. dönemin sonunda olgun larva
olarak toprakta 5-8 mm derinlikte pupa olurlar. Yaz aylarında bir dölünü 25-30 günde tamamlayabilmektedirler. Yılda 4-6 döl
verir. Larvalar ise sebzelerin yaprak, çiçek ve meyvelerinden
beslenmektedirler. Meyveleri delerek içeri girerler , yaprakları yiyerek
elek hâline getirir.Birçok çeşit besinle beslenebilen organizmalardır.

Erginlerin ön kanatları gri kahverengi zemin üzerine karışık açık sarı çizgilerle süslü, arka kanatları beyaz renklidir. Kanat açıklığı 35-45 mm’dir. Yumurtalar tipik olarak yaprak alt yüzeyine paket hâlinde bırakılır ve üzeri dişi tarafından salgılanan deve tüyü renginde tabaka ile kaplanır.
Yumurtadan çıkan larvaların bir arada beslenmesi karakteristiktir. Larvalar genel olarak koyu kahverengi veya siyahımsı kadife renkli olarak görülürler.

Domates Pamuk Yaprak Kurdu İlacı İle Kültürel Önlemler

Domates Pamuk Yaprak Kurdu İlacı virüs ve benzeri hastalıklara karşı dayanıklı bitki çeşitlerinin kullanımına dikkat edilmelidir. Gereğinden fazla sulamanın yapılması ve azotlu gübre uygulaması emici böceklerde oluşan popülasyonun artışa neden olacağından ve azotlu gübreler kullanılmamalıdır. Vejetasyon süresi sonunda zararlılar, yabancı otlara geçiş yaptığından üretim alanı içi ve üretim alanı etrafındaki yabancı otların temizliği iyi yapılmalıdır. Seralarda çift kapı girişlerinin yapılması ve sera havalandırma açıklıklarının zararlının içeriye girişini engelleyecek incelikte tül ile çevrilmesi gerekir. Bulaşık yaprak ve
meyvelerin üretim alanından uzaklaştırılarak imha edilmesi gerekir. Galeri sineği gibi pupaları ise toprakta bulunabilen zararlılar için malçlama yaparak toprağın nemli kalması, pupaların çürümesinin sağlanması ve pupaların toprağa geçmesinin engellenmesi, bozkurt gibi larvaları toprakta bulunan zararlılar ve nematodlar için toprak işlemesi, sulama suyunun
ve fidelerin nematodlarla bulaşık olmaması, aşılı fidelerin
ve domates üretiminde dayanıklı çeşitlerin kullanımı, hasat zamanı domates, patlıcan ve hıyar gibi nematoda duyarlı bir bitki köklerinin toprakta bırakılmayarak bir yerde toplanıp yakılması veya güneşin ve rüzgârın etkisiyle kurumalarının sağlanması, toprak işleme alet ve makinelerin temizliğine dikkat edilmesi önemli kültürel önlemlerdendir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.