Domates Beyaz Sinek İlacı

Domates Beyaz Sinek İlacı

ABONE OL
Nisan 8, 2023 07:54
Domates Beyaz Sinek İlacı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HASTALIK BELİRTİLERİ : Domates Beyaz Sinek İlacı . Zararlılar bitki öz suyunu emerek beslenirler. Yaprakta buna bağlı olarak sararma meydana gelir. Yaprak öz rengini kaybeder. Bitki zayıflar ,verim ve kalite düşer.  Hem erginler hem de larvalar tatlı bir madde salgılayarak ballığa sebep olurlar .Bitkilerdeki azot miktarının azalmasına sebep olurlar.  Bitki büyümesini olumsuz yönde etkiler.Kışı yabancı otlar üzerinde geçirir. Domateste beyaz sineklerin erginleri virüs hastalıklarının taşınmasında önemli rol oynar.

Zararlı Olduğu Bitkiler:
Domates Beyaz Sinek için en uygun konukçusu olarak bilinen domates, patlıcan, hıyar olup; biber, kabak,kavun, fasulye gibi sebzelerde, tütün, pamuk ve süs bitkilerinde etkili bir şekilde zarar yapar.

Domates Beyaz Sinek İlacı Mücadele Yöntemleri

Biyoteknik Mücadele:

Sera dikimlerinde ise fide dikimi ile birlikte ilk ergin uçuş zamanını belirlemek üzere dekara 1 adet sarı yapışkan tuzak bitkinin 10-15 cm üzerinden asılır.İlk ergin uçuşları belirlendikten sonra ise 10 m²’ye 1 tuzak gelecek şekilde 3 m aralıklarla ardışık olarak, tuzaklar aynı şekilde yerleştirilir.Tuzaklar kirlendikçe yenisi ile değiştirilmelidir.

Kültürel Mücadele :

Kışı zararlılar yabancı otlar üzerinde geçirmektedir Hasattan sonra tarla ve sera etrafındaki yabancı otlar temizlenmelidir. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.Yeterince ve düzenli sulama yapılmalıdır. Sera havalandırmalarından ergin sineklerin girmemesi için tül , tel vb. malzemelerle kapatılması gerekmektedir.

Biyolojik  Mücadele :

Seralarda  fide dikimi yapıldıktan sonra  ergin uçuşunu belirlemek üzere dekara 1 adet sarı yapışkan tuzak ve bitkinin  10-15 cm üzerinden asılır.

Kimyasal Mücadele :

Domates Beyaz Sinek İlacı uygulaması yapılırken yaprak başına 5 adet larva +pupa olduğunda ilaçlama yapılır. İlaçlar su ile iyice karıştırıldıktan sonra bitkinin özellikle de yapraklarının alt yüzeylerini iyice ıslatacak şekilde ilaçlama yapılır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP