Domateste Kırmızı Örümcek İlacı

Domateste Kırmızı Örümcek İlacı

ABONE OL
Nisan 8, 2023 07:40
Domateste Kırmızı Örümcek İlacı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Domateste kırmızı örümcek ilacı Domateste kırmızı örümcek erginler 0.5-0.7 mm boylarında oval bir yapıya sahip olup, göz ile zor derece fark edilebilecek kadar küçüktürler.  Yaprağın alt yüzünde ördükleri ipek ağlar arasında ergin, larva, nimf ve yumurtaları bir arada görülerek fark edilebilmektedirler.  Kışı set olmayan ılık geçen geçen bölgelerde yaz aylarında olduğu gibi yaşayıp üremelerine devam ederler. Tarla kenarı ve içindeki yabancı otlardan ve bulaşık fidelerden zamanla sebzelere de geçmektedirler.  Yılda 10-12 döl vererek zararlı oluştururlar.

Domateste kırmızı örümcekler bitki yapraklarında oluşan  bitki öz suyunu emerek zararlı oluştururlar. Bunun sonucunda yapraklarda önce beyaz,  daha sonra sarı kahverengi lekeler meydana gelir. Daha sonra bu lekeler birleşerek yaprağın kuruyup dökülmesine, dolayısıyla önemli derecede ürün kaybına sebep olmaktadırlar. Bu kırmızı örümcek ağ yapmaz . Verim %40-60 oranında düşer ve ürün kalitesi de düşerek kalitesiz olarak oluşurlar.

Domateste Kırmızı Örümcek İlacı Mücadelesi:

Domateste kırmızı örümcek mücadelesinde yapraklar ilkbahardan itibaren  kontrol edilerek ve yaprak başına ortalama ikiden fazla kırmızı örümcek görülünce çiçek taç yapraklarının tamamen dökülmesinden sonra geç kalınmadan ilaçlanma yapılmaya başlanmalıdır. 15 gün sonra 2. ilaçlama yoğun olursa 3. ilaçlama yapılmalıdır.
Genellikle Temmuz veya Ağustos’ta kırmızı örümceğin farkına varılmasından dolayı geç kalınmıştır. İlacın etkisi % 99 olsa bile sağ kalanların adedi her ağaçta tamamen teşkil ettiği için kısa zamanda ilaçlamayı gerektirecek kadar çoğalmalar meydana gelmektedir.

Kırmızı örümceklere karşı tek başına kış mücadelesi önerilmemektedir. Ancak diğer zararlılara karşı yapılan kış mücadelesi, kışı yumurta halinde geçiren Avrupa kırmızı örümceği ve Kahverengi örümceğe de etkili olmaktadır. Akarlarda ilaçlama zamanını doğru bir şekilde belirleyebilmek için, bahçedeki kırmızı örümcek yoğunluğu ve doğal düşman popülasyonunun saptanması gerekir.Doğru ilaçlama uygulaması yapılmaya kontrollerden sonra başlanmalıdır.

Kültürel Önlemler : 

  1. Yere dökülen yapraklar toplanmalı ve daha sonra bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
  2. Bahçe bakımı iyi yapılmalı popülasyon oluşturacak ortam olmamalıdır.
  3. Etrafta konukçu bitkiler bırakılmayıp, bitkilere bulaşması engellenmelidir.

Kimyasal Mücadele : Kırmızı örümceklere karşı tek başına kış mücadelesi önerilmemektedir. Ancak diğer zararlılara karşı yapılan kış mücadelesi, kışı yumurta halinde geçiren Avrupa kırmızı örümceği ve Kahverengi örümceğe de etkili olmaktadır. Akarlar da ilaçlama zamanını doğru bir şekilde belirleyebilmek için, bahçedeki kırmızı örümcek yoğunluğu ve doğal düşman popülasyonunun doğru bir şekilde saptanması gerekmektedir. Küçük yapraklı sebzelerde yaprak başına 3 adet canlı, büyük yapraklı sebzelerde 5 adet canlı Kırmızı örümcek bulunduğunda ilaçlamaya geç kalınmadan başlanması gerekmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
online casino siteleri matadorbet uluslararası nakliyat