Papatya Yağı Nasıl Yapılır?

Papatya Yağı Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Mart 9, 2023 15:05
Papatya Yağı Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Papatya yağı, rahatlatıcı, yatıştırıcı etkisiyle, aromaterapide kullanılan en popüler esans yağlarından biridir. Bu yağ aynı zamanda egzama ve kaşıntı dahil cilt sorunlarının tedavisi için de bilinmektedir. Papatya yağı satın almak yerine, seçtiğiniz herhangi bir yağ ile papatya çiçeğini bulaştırarak evde yapabilirsiniz.

Aktardan kurutulmuş papatya çiçeği satın alın. Kendi papatyanızı yetiştirirseniz, çiçekleri toplayın ve kullanmadan önce solmalarına izin verin: Yağdaki herhangi bir nem küflenmeye neden olur. Papatya çiçeğini temizleyin ve tamamen kuruyana dek düz bir tabaka halinde yayın.

Bir cam kavanoz ve kapağını sterilize edin ve kurumaya bırakın. Kapağın sıkıca oturduğundan emin olun.

Zeytinyağını kavanozun içine dökün. Papatya çiçeğini zeytinyağına ekleyin ve çiçekler zeytinyağ ile kaplanana kadar karıştırın. Çiçeklerin tamamen yağa batırıldığından emin olun. Kapağı sıkıca kapatın.

Her gün en az 6 ila 8 saat doğrudan güneş ışığı alan bir alana kavanozu yerleştirin. Güneşli bir pencere ideal olacaktır.

Her gün kavanozu kontrol edin. Kavanozu dikkatlice açın. Kapaktaki biriken nemi bir kağıt havluyla silin. Kavanozu sıkıca kapatın ve günde bir kez sallayın. Karışımın iki hafta kadar ya da papatya çiçeği tükenene kadar bekletin.

Papatya yağını bir huni kullanarak taze sterilize edilmiş bir cam kavanoza aktarın. Papatya çiçeklerini süzmek için tülbent ve elek kullanın. Otları sıkın. Kavanozda papatya çiçeği görürseniz yağı tekrar süzün.

Bitmiş karışıma biberiye yağı özü ve tokoferol ekleyin. İyice karıştırın. Bu bileşenler oksidasyonu önler. Papatya yağını doğrudan kavanozdan kullanın.

Daha güçlü bir yağ elde etmek için güneş infüzyon işlemini tekrarlayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP