Keçi Sütü Sabunu Tarifi

Keçi Sütü Sabunu Tarifi

ABONE OL
Mart 9, 2023 15:04
Keçi Sütü Sabunu Tarifi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cildiniz için doğal ürünler kullanmak ve yapmak istiyorsanız keçi sütü sabununu denemelisiniz. Yapacağınız sabun ile cildinizi ödüllendirebilirsiniz.

Gerekli malzemeler

100g sodyum hidroksit (ayrıca Lye veya kostik soda olarak da adlandırılır)
100g / sıcak su
100 g / keçi sütü

Katı Yağlar
200g / Rafine Hindistan Cevizi Yağı
150g / Shea Yağı

Sıvı Yağlar
400g / Zeytinyağı Pomace (saf zeytinyağından daha hafif renkli)
50g / Hint Yağı

8 damla Greyfurt Çekirdeği Ekstresi

Doğal Keçi Sütü Sabunu nasıl yapılır?

Adım 1: Keçi Sütünü Dondurun
Keçi sütünü bir buzluk kabına dökün ve dondurun.

Adım 2: Lye Suyu Yapın
Bu işlemi açık havada yapın. Sodyum Hidroksit’i suya dökün ve paslanmaz çelik bir kaşıkla karıştırın. Dumanları solumamaya dikkat edin.

Lye tamamen çözülene kadar karıştırın ve sürahiyi bir kenara 38 ° C sıcaklığa getirin.

Adım 3: Süt Küplerini Ekleyin
Lye suyu soğuduğunda, tüm keçi sütü buz küplerini sürahiye ekleyin. Küplerin erimesine ve lye sıvısının oda sıcaklığına düşmesine izin verin (20-22 ° C)

Adım 4: Katı Yağları Isıtın
Buz küplerini erittikten hemen sonra lye suyuna katı yağları eritmeye başlayın. Paslanmaz çelik bir tavada hindistancevizi yağını ve shea yağını sadece düşük hale gelene kadar çok düşük ateşte ısıtın. Düşündüğünüzden daha çabuk erimeye başlarlar, bu yüzden ısıyı arttırmaya özendirmeyin.

Adım 5: Sıvı Yağları Ekleyin
Katı yağlar eritildiğinde, tavayı ocaktan alın ve sıvı yağlara dökün. Zaten oda sıcaklığında olduğundan, sıcak yağları soğutacaklar. İyice karıştırın ve sıcaklığa dikkat edin. Yağların 32 ° C kadar soğumasını istiyorsunuz.

Adım 5: Karıştırma
Lye sıvısı tamamen eritildiğinde ve yağlar doğru sıcaklıktaysa, lye sıvısını el blenderi ile karıştırın. Blenderi sabit tutun ve kalıbın dibine bastırın ve birkaç saniye boyunca darbeye maruz bırakın.

Karışım koyulaşmaya başlayana kadar karıştırmayı tekrarlayın. Birkaç dakika sürecek.Adım 6: Anti-oksidan ekleyin
Sabun hamuru ılık muhallebi kıvamında kalınlaştığında, Greyfurt Çekirdeği Ekstresi damlalarını ilave edin. Antioksidan görevi görür ve sabun kalıplarınızın raf ömrünün uzamasına yardımcı olur. Koruyucu madde değil, yağların sertleşmesini önlemeye yardımcı olan bir maddedir.

Adım 7: Kalıplama ve Soğutma
Sabunu kalıbınıza yerleştirin ( Silikon Sabun Kalıbı , boş bir kağıt süt kutusu ya da başka bir şey). Şimdi sabunun açıkta kalan kısmını plastik ambalajla hizalayın ve kalıbı buzdolabına yerleştirin. 24 saat orada bırakın.

Adım 8: Kesme ve bekletme
Ertesi gün sabunu buzdolabından çıkarın ancak kalıbın içinde bırakın. Tezgahın üzerine bir yere koyun ve biraz sertleşmesi için üç veya dört gün boyunca orada bırakın. Bu sabun kalıptan çıktığında çok yumuşaktır ve çok kısa sürede kesmeye çalışırsanız kırılabilir veya parçalanabilir.

Kesildiğinde, 3-4 hafta boyunca kürleşmek için sabunları havadar ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde bırakın. Sabun, yapıldıktan 48 saat sonra dokunmak için güvenlidir ancak fazla nemin buharlaşması için fazladan zamana ihtiyacı vardır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP