Kekiğin Olağanüstü Faydalarını Biliyor Musunuz?

Kekiğin Olağanüstü Faydalarını Biliyor Musunuz?

ABONE OL
Mart 7, 2023 17:20
Kekiğin Olağanüstü Faydalarını Biliyor Musunuz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kekik, dünya mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarından biridir. Türkiye’de de kekiği seviyor ve bol miktarda tüketiyoruz. Belki tadını veya yiyeceklerimize kattığı aromayı seviyoruz ama aslıda sağlık açısından da büyük faydalarının bulunduğunu unutmayalım.

İşte Kekiğin faydaları
1. Bağışıklık sistemini güçlendirir
Kekik, antioksidan yüklüdür. Örneğin elmada bulunan antioksidanın tam 42 katı kekikte vardır. Kekikteki aktif ajanlardan biri rozmarinik asit, sizin güçlendirilmenizi sağlayan güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek soğuk algınlığı, grip gibi birçok hastalıktan korunmanızı sağlar.

2. Kekikte, ‘unutulmuş vitamin’, K vitamini var
Kekik zengin doğal bir K vitamini kaynağıdır, bu genellikle göz ardı edilen önemli bir vitamindir. Bu vitamin kan pıhtılaşmasında kilit rol oynamaktadır. K vitamini kalp hastalıklarını önleme, güçlü kemikler oluşturma ve vücudun diğer birçok işleminin önemli bir parçasıdır.

K vitamini eksikliği; osteoporoz, kardiyovasküler hastalık, varisler, diş çürümesi, bulaşıcı hastalıklar, demansın yanısıra lösemi, akciğer kanseri, karaciğer kanseri ve prostat kanseri gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

3. Kekik antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir
Keklik yağının pek çok sağlıklı besin ve özel dükkanda satılmasının nedeni, güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olmasıdır. Bunun nedeni, araştırmaya göre, timol ve carvacrol, bakterilerle savaşmada olağanüstü yetenekleri ile bilinen iki yağdır. Ayrıca yağların özellikleri sıcak suyun içine konulmasında da kaybolmamaktadır.

4. Kekik anti-inflamatuar
Kekik, iltihabı inhibe ettiği bilinen bir beta-karyofilin (E-BCP) adı verilen bir madde içeriyor . Metabolik sendrom, osteoporoz ve arteryoskleroz gibi sağlık koşulları için de faydalı olduğu düşünülmektedir.

5. Kekik sivilceleri tedavi edebilir.
Keklik, sadece iç organlarına yardım etmekle kalmaz, vücudunuzun dışına da yararlıdır. Antifungal ve antiseptik özellikleriyle sivilceleri tedavi eder. Akne ve yağlı cilden muzdaripseniz, kendiniz cilt toniğinizi yapabilirsiniz.

Kurutulmuş kekik yaprağından bir avuç alıp üç fincan suda 10 dakika boyunca kaynatın. Karışımı soğumaya bırakın. süzün ve suyu buzdolabına kaldırın. Sadece sivilce olan bölümlere sürün.

6. Soğuk ve grip belirtilerini rahatlatır
Antik çağlardan beri kekik, soğuk algınlığı ve grip tedavilerinde kullanılmaktadır. zellikle solunum yolları sorunları, bronşit ve boğaz ağrıları için etkilidir. Bu amaçla, kekik yağını kullanmak en iyisidir .
Kekik, vücuda detoks yapabilme yeteneği ile ter üretimini teşvik eder, bu nedenle vücudun ciğerlerdeki istenmeyen balgamdan kurtulmasına ve ateşin azaltmasına yardımcı olabilir. Ayrıca akciğerleri ve bronşu temizlemeye de yardımcı olur. Birkaç kere kekik yağıyla badem veya zeytin yağını karıştırın ve göğsünüzün üzerine sürtün. Suda kaynatılabilir veya bir buharlaştırıcıya ilave edip buharı teneffüs edebilirsiniz.

7. Kekik büyük bir haşere kovucudur
Kimyasal zehirli maddelerin kullanılması sağlığınıza, evcil hayvanınızın sağlığına ve çevreye zarar verebilir, bu nedenle doğal bir alternatife dönüşmek daha iyi olur. Kekik kokusunun güçlü kokusu bitkilerini koklayan haşereleri karıştırır; sebze bahçesinin yakınına veya herhangi bir meyve ağacının altına koymak iyi bir fikirdir.

Evde kullanılan bitkileriniz için kekik yağından doğal kovucu sprey kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesine birkaç damla kekik yağı ilave edin ve bitkilerinize püskürtün. Yaprak bitlerini uzak tutmak için çok iyidir .

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP