Karnıyarık Otu: Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık Otu: Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

ABONE OL
Mart 27, 2023 15:18
Karnıyarık Otu: Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bitkileri tanımaya bu hafta karnıyarık otuyla devam ediyoruz!

Piyasada karnıyarık otu tozu, karnıyarık otu kapsülü gibi birçok farklı formda karşımıza çıkan, doğal haline aktarlardan da ulaşılabilen karnıyarık otu, özellikle bağırsaklar üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle bolca tercih ediliyor, zayıflamak isteyenlerden sağlıklı beslenmeye özen gösterenlere, birçok kişinin mutfağında kendine yer buluyor.

Siz de karnıyarık otunun adını bu aralar çok duymaya başladıysanız, ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız buyurun hemen aşağıya doğru alalım sizi. Karnıyarık otu nedir, karnıyarık otunun faydaları nelerdir, bu özel ot nasıl tüketilir, yan etkileri, zararları var mıdır, adım adım incelemeye başlayalım!

Karnıyarık otu nedir?

Karnıyarık otu Orta Doğu’da ve Akdeniz ikliminde kendine yetişme imkanı bulan, dünya üzerinde İran ve Hindistan’da sıkça üretilen bitkilerden biri. Bu bitkinin günümüzde popüler hale gelmesinin sebebi karnıyarık otundan elde edilen tohumların vücuda birçok faydası bulunması. Siyah ya da sarı renkli olarak iki çeşidi bulunan karnıyarık otu tohumları, bağışıklık sistemini güçlendirmekten tutun da bağırsak hareketlerini düzenlemeye kadar vücutta birçok olumlu etki oluşturabiliyor.

Dünya çapında “psyllium” adıyla da bilinen karnıyarık otu, piyasada en çok toz formunda ya da kapsül halinde yapılmış ürünler halinde karşımıza çıkıyor. Onu güvenilir aktarlardan, doğal ürün satışı yağan mağaza ve marketlerden temin etmek mümkün oluyor.

Karnıyarık otunun faydaları nelerdir?

Sıra geldi en çok merak edilen kısma, “Karnıyarık otu neye iyi gelir?” sorusuna yanıt bulmaya. Karnıyarık otunun yaygın olarak bilinen faydaları şöyle:

Bağışıklığı güçlendiriyor

  • İçeriğinde birçok mineral ve vitamin bulunuyor. Bu zengin içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Bağırsaklara iyi geliyor, kabızlığa çözüm oluyor

  • Özellikle bağırsaklar üzerinde olumlu etkileri bulunan karnıyarık otu, bağırsak duvarını yumuşatıyor. Bu sayede bağırsakların nemliliğini artırarak kabızlık sorununa çözüm oluyor.

Detoks etkisi oluşturuyor

  • Karnıyarık otu, vücudu toksinlerden arındırmada en etkili doğal ürünler arasında gösteriliyor. Bağırsaklarda oluşabilecek hastalıklar başta olmak üzere vücudu hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getiriyor.

Tokluk hissi sağlıyor

  • Besin lifi bakımından zengin olduğundan karnıyarık otu uzun süreli bir tokluk hissi sağlıyor.

Kolesterole iyi geliyor

  • Karnıyarık otunun özellikle kötü kolesterolü düşürme konusunda önemli etkileri bulunuyor. Bu yüzden yüksek kolesterol sorunu yaşayanlara öneriliyor. (Siz de bu sorunu yaşıyorsanız karnıyarık otunu tüketmeye karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.)

Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor

  • Bağırsak hareketlerini düzenlemekle kalmayan karnıyarık otu, içerdiği besin lifleri sayesinde birçok sindirim sorununa da çözüm oluyor.

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor

  • Vücuttaki doymuş yağ oranını azaltmaya yardımcı olan, kolesterolün de dengelenmesini sağlayan karnıyarık otu, bu etkileri sayesinde kalp ve damar sağlığını da koruyor.

Zayıflamak isteyenlere destek oluyor

  • Hem sindirim sistemi üzerindeki etkileri hem de uzun süreli tokluk hissi sağlaması nedeniyle karnıyarık otu, kilo vermek isteyenlere de yardımcı oluyor.

Karnıyarık otu nasıl kullanılır?

Karnıyarık otunun faydalarını öğrendik, sıra geldi onu nasıl kullanarak bu etkilerinden faydalanabileceğimize. Karnıyarık otu genel olarak karnıyarık otu tohumları kullanılarak tüketilir. Güvenilir aktarlardan ya da doğal ürün satışı yapan güvenilir market ve mağazalardan temin edebileceğiniz toz halindeki karnıyarık otu tohumunu bir su bardağı sıcak (kaynatılmış) suyun içine silme 1 yemek kaşığı kadar olacak şekilde ilave edebilir, karıştırıp 5-8 dakika kadar beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Suyla temas ettikten kısa bir süre sonra tohumlarını şişeceğini de unutmamalı, hafif kaygan bir doku kazanan tohumları dikkatli bir şekilde tüketmelisiniz. Bu karışımı tükettikten sonra bol bol su içmeyi de unutmamalısınız.

Karnıyarık otu tozunu doğrudan toz formunda paketlenmiş halde satın alırsanız kutusunun üzerinde yazdığı şekilde tüketmeye özen gösterin. Toz formundaki karnıyarık otu tozu, genel olarak içeceklere ilave edilerek tüketilir. Eğer karnıyarık otu tohumunu kapsüller halinde hazır bir ürün olarak temin ederseniz yine size önerilen şekilde ve miktarda tüketmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Bu önerileri satın aldığınız yerden, ürünün kutusundan ya da doktorunuzdan alabilirsiniz.

Bunların yanında suyla temas ettiğinde şişen, kayganlaşan ve jelatinimsi bir kıvam alan karnıyarık otu tohumuyla jelatinler hazırlandığını, hatta bu farklı karnıyarık otu tohumu ürünlerinin piyasada meyve sularıyla birlikte dahi değerlendirilebildiğini söylemeden geçmeyelim.

Cilt sağlığı için karnıyarık otu ve tohumundan harici olarak yararlanmak isterseniz tohumlardan hazırlanan karnıyarık otu tozunu uçucu yağlarla, farklı bitki ve malzemelerle karıştırabilir, uzmanların sizin için uygun gördüğü yönteme göre harici olarak da cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak bunun için öncesinde mutlaka cilt doktorunuza danışmalısınız.

Karnıyarık otunun zararları nelerdir?

Karnıyarık otunun tüm olumlu yönlerinden söz ettik ama yan etkisi, bir zararı var mıdır, bundan da söz etmeden geçmek olmaz. Karnıyarık otu, güçlü etkileri olabileceği için herkesin kullanımına uygun bir ot değildir. Özellikle astım başta olmak üzere kronik ve ciddi bir rahatsızlığı bulunanların, özel bir perhiz uygulaması gerekenlerin, alerjik bir bünyesi bulunanların, hamilelik ve emzirme dönemlerinde olanların karnıyarık otunu kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Unutmayın, sizin bünyeniz için hangi besinlerin uygun olabileceğini en iyi doktorunuz bilir. Bu sebeple onun önerileri dışına asla çıkmamalı, ne kadar masum gözükürse gözüksün, karnıyarık otu gibi herhangi bir bitkisel ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Karnıyarık otu, aşırı tüketilmesi durumunda mide bulantısı, kusma, alerjik reaksiyonlar gibi çeşitli yan etkilere de sebep olabilir. Bu sebeple doktorunuzdan onay alsanız dahi karnıyarık otu tüketiminde asla aşırıya kaçmamalı, ölçülü tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Her şeyin fazlası zarar, aman diyelim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP