İslam Çupi

İslam Çupi

ABONE OL
Temmuz 6, 2024 13:41
İslam Çupi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Basın Şeref Kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci, spor yazarı.

1932’de Tiran’da, Arnavut kralı Ahmet Zogu’nun başyaveri Allaman Çupi ile Nadiye Çupi çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Enver Hoca’nın iktidara geçmesinin ardından 1940’larda ailesiyle birlikte Arnavutluk’tan Türkiye’ye göç etti. Bir süre Galatasaray Lisesi™nde okuyan Çupi, oradan Vefa Lisesi™ne geçti, 1951 yılında Vefa Lisesi’ni bitirdi. 1950™lerin ilk yarısının ünlü amatör takımı Çapa™da sürekli forma giyen Çupi, sol ayaklı futbol tekniği ile hayranlık uyandırmıştı.

1957’de Günlük Spor Gazetesi’nde muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Son Havadis, Türkiye Spor, Yeni İstanbul, Akşam, Tercüman gibi gazetelerde çalıştı. 1981’de Milliyet’in spor müdürü Namık Sevik’in çağrısı üzerine hayatının sonuna kadar ayrılmayacağı Milliyet gazetesine geçti ve “Pazarın Ertesi” isimli köşesinde yazdı. Üstün zekası, özgün Türkçesi ve benzetmeleriyle spor yazarlığını saygın bir meslek haline getiren Çupi, bir ekol oluşturdu. Kendisini sevenler ona, bir spor yazarı olduğu kadar bir edebiyatçı gözüyle de bakıyordu. Gazetecilik yaşamı boyunca, başta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nden olmak üzere değişik alanlarda 26 ödül kazandı. Bir dönem Türkiye Spor Yazarları Derneği asbaşkanlığı görevini üstlendi. Evli ve bir çocuk babası olan Çupi, Fransızca biliyordu.

Yazılarını daima kurşun kalemle yazan ve 44 yıllık gazeteci olan İslam Çupi tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi’nde anî kalp durması sonucu 6 Şubat 2001’de hayatını kaybetti. Cenazesi Topkapı Maltepe Mezarlığına defnedildi.

1995 yılında yayımlanan “Hey Gidi İstanbul” isimli bir kitap yazan Çupi’nin yazıları vefatından sonra “Futbolun Ölümü”, “Olaylar, Sağ Bekin Lahana Dolmasını Yemesiyle Başladı” ve “Mağlubu Anlatmak” isimli kitaplarda bir araya getirildi.

20 Ocak 2006 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi Şükrü Saracoğlu Stadyumu basın tribününe İslam Çupi adını verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP