Solunum yolu alerjileri

Solunum yolu alerjileri

ABONE OL
Nisan 24, 2024 16:27
Solunum yolu alerjileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SAMAN NEZLESİ (ALLERJİK RİNİT)
BELİRTİLER:
* Tıkanık veya akan burun;
* Sık sık aksırma;
* Gözlerde, burunda, damakta ve boğazda kaşıntı;
* Öksürük.

Teşhis. Birçok kişi için, saman nezlesi yılın belirli zamanlarında görülen önemsiz bir rahatsızlıktır. Eğer hayatınızı belirgin şekilde etkiliyorsa, alerji uzmanına gitmeniz şarttır.
Doktorunuz konjestiyona (burun içi şişmesi) ne tip alerjenlerin sebep olduğunu ve normal davranışlarınızı ne kadar etkilediklerini belirlemek için, size bir dizi soru sormakla işe başlayacaktır. Sizden, reaksiyonların en büyük sıklıkla ne zaman meydana geldiğini belirlemek için bir günlük tutmanız istenecek ve bu şekilde sıklık derecesi tam olarak belirlenecektir. Örneğin eğer semptomlarınız yalnızca ilkbaharda ortaya çıkıyorsa, o zaman siz muhtemelen yalnızca ilkbaharda bulunan polenlere karşı alerjiksiniz. Eğer uzun bir süre boyunca alerji krizleri geçiriyorsanız, sizin birçok polene karşı alerjiniz bulunabilir.
Bazen, sizin hangi polenlere karşı en fazla duyarlı olduğunuzu belirlemek için bir dizi deri testi uygulanabilir. Bunlar arasında çizme testleri ve bazen de bir radyoallergosorbent (RAST) testi bulunabilir.

Tedavi. Saman nezlesi belirtilerini kontrol altında tutmak için en etkili yöntem alerji yapan maddelerden uzak durmaktır. Polen mevsimi sırasında bu, çok uzun süre kapalı yerlerde kalmak anlamına gelir. Özellikle, polen sayılarının yüksek olduğu kuru, rüzgârlı günlerde. Kapıları ve pencereleri kapalı tutmak faydalıdır. Klima sistemi, özellikle filtreli bir merkezi sistem de yardımcı olur.
Saman nezlesinin hafif vakalarında sıklıkla, anti-histaminler ve dekonjestan tabletlerle rahatlama sağlanır. Fakat antihistaminler saman nezlesinin rahatsızlığı kadar bir rahatsızlığa sebep olabilecek olan uyuklama duygusuyla ve ağız ve boğazda kuruluk belirtilerine sebep olabilir. Terfenadine veya astemizole gibi daha yeni antihistaminlerin çok az sayıda yan etkisi bulunmaktadır.
Reçetesiz satılan burun spreylerni ve damlalarını sürekli kullanmaktan kaçınınız. Bunlar başlangıçta belirtileri ortadan kaldırıp rahatlama sağlasa bile alışkanlık yapabilir. Bu maddelerin bir kaç ay veya bir kaç hafta her gün kullanımı sonucu burun gittikçe tıkanır ve açmak için bu sprey veya damlalardan daha fazla kullanmak gerekir. Burun damkası alışkanlığını ortadan kaldırmanın tek yolu spreylerin ve damlaların kullanımını durdurmak ve bunlara tepki olarak meydana gelen konjestiyonun yatışmasını beklemetir. Bu genellikle bir veya iki ay sürer.
Eğer saman nezlesinden rahatsız oluyorsanız, sizin hangi polenlere karşı alerjiniz olduğunu belirleyip en iyi tedavi yöntemini Jespit edebilecek olan bir alerji uzmanına danışın. Bu alerji uzmanı size uygun gelen bir antihistaminiği reçete ile verebilir. Reçetesiz satılan antihistaminik tabletler ve göz damlaları rahatlık sağlayabilir. Doktorunuz diğer tedbirlere ek olarak bir kortikosteroid burun spreyi verebilir. Diğer bir faydalı ilaç kro-molin; bu ilaç hem burun spreyi, hem de göz damlası olarak bulunur. Faydalarını fark etmeyi beklemeniz için birkaç hafta kullanılmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP