Sedef (psoriasis)

Sedef (psoriasis)

ABONE OL
Nisan 24, 2024 16:27
Sedef (psoriasis)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr.
Ertuğrul Aydemir
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Stres Deri Hastalıklarına Yol Açıyor

“Derimiz iç ve dış ortamlarımız arasında, dış dünyayla bağlantılarımızın başladığı bir sınır oluşturan, duygu, heyecan ve tepkilerimizin ifade organı, beden imajının da en yoğun olarak somutlaştığı organımız.

İnsanlarla olan iletişimimizin temel organlarından biridir. Sevgi, şefkat, nefret, kızgınlık, öfke, ceza gibi tepkilerimizin de en önemli ifadesi yumuşak veya sertçe dokunmalar şeklinde derimiz aracılığıyla oluyor. Yoğun bir stresle karşılaşıldığında kişi bunu kendi olanaklarıyla aşamıyorsa, bir ruhsal gerileme ve bazen organik yansımalar şeklinde belirtiler karşımıza çıkıyor.

Mekanizma çok açık olmamakla birlikte beyin ve immün sistem üzerinde stresin baskı yaptığı düşünülüyor. Böylece de değişik hastalıklar ortaya çıkıyor.

Örneğin ürtikerde stres çok önemli bir tetikleyicidir. Diğer nedenlerin varlığında bile stres tek başına tetikleyici olarak rol oynuyor. Veya ana neden olabiliyor. Özellikle duyguların ve tepkilerin sözlü olarak ifade edilemediği kişilerde neden olarak sıkça karşımıza çıkıyor.

Seboreik Dermatitte tamamen yapısal bir sorun olmakla birlikte atakların büyük çoğunluğu strese bağlı olarak gelişiyor. Örneğin doçentlik sınavım öncesinde saçlarımın içindeki iri ve yağlı kepekler alınımdan dışarıya doğru taşmaktaydı.

Atopik dermatitte birçok tetikleyici faktör arasında stres yine çok önemli yer alıyor. Gerek çocuklarda gerekse erişkinlerde emosyonel streslerle ve ailevi olaylarla yoğun ataklar görülebiliyor. Stres saç dökülmesini de hızlandırıyor.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP