Küf, Hayvan Tüyü ve Toza Karşı Alerjiler

Küf, Hayvan Tüyü ve Toza Karşı Alerjiler

ABONE OL
Ekim 29, 2023 11:32
Küf, Hayvan Tüyü ve Toza Karşı Alerjiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BELİRTİLER
* Tıkalı ve akan burun;
* Sık sık aksırma;
* Gözlerin, bumun, damağın veya boğazın kaşınması;
* Öksürük;
* Hırıltı.

Bütün saman nezlesi (alerjik rinit) vakalarını polenler meydana getirmez. Nefesle alınan küf, hayvan tüyü ve ev tozunda yaşayan miroskopik akarlar gibi allerjenlere karşı duyarlılık nedeni ile belirtileri saman nezlesinin aynı olan tepkiler oluşabilir.
Bazı kişiler, boş bir odaya girdikleri zaman alerji krizi durumu gösterirler. Bazılarının bütün yıl boyunca rastgele zamanlarda burun alerjisi belirtileri gösterdikleri kendileri tarafından ifade edilmiştir. Daha da başkaları bu belirtileri mevsimlik olarak gösterirler. Bütün bu kişiler hava ile taşınan ve bilinen polen olmayan diğer alerjenlere tepki gösteriyer olabilirler.

‘ Teşhis. Çoğu kişiler için küf, toz veya hayvanlara karşı alerji esas itibari ile rahatsız bir durumdur. Yılda sadece birkaç hafta sürdüğü zaman önemsenmeyebilir ve nezle belirtileri gibi tedavi edilebilir. Gerçekten belirtiler nezle belirtilerinin aynıdır, yalnız bunlar daha uzun sürer ve akıntı genellikle berraktır. Bu belirtiler günlük hayatı etkileyecek duruma gelirse, tam sebebi bulmak ve tedavi yöntemini belirlemek için bir alerji uzmanına gitmek gerekir.

Küfe ve toza karşı olan alerjiler gibi nefes yoluyla meydana gelen alerjileri teşhis ederken alerji uzmanınız size reaksiyonun ne kadar şiddetli olduğunu, ne kadar sıklıkla meydana geldiğini, bütün yıl mı yoksa mevsimlik olarak mı meydana geldiğini ve en sıklıkla ortaya çıktığı durumları belirlemek için bir dizi soru soracaktır. Sizden, sıklık derecesi ve muhtemel nedenleri belirlemek için bir aya kadar olan bir süre boyunca ayrıntılı bir günlük tutmanız istenebilir. En duyarlı olduğunuz alerjenleri belirlemek için bir dizi deri testi uygulanabilir. “Prick test” sıklıkla kullanılan bir testtir. Bazen radyoallergosorbent (RAST) testi de kullanılır.

Bazı kişiler birden fazla alerjene karşı alerjik olabilirler; onlardaki belirtilerden bunların bazıları ve hepsi sorumlu olabilir. Dolayısıyla hangi alerjenlerin en fazla problem yarattığını belirlemek zordur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP