Alerji Testleri

Alerji Testleri

ABONE OL
Ocak 3, 2024 08:58
Alerji Testleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ALLERJİ TESTLERİ NEDİR ? NASIL UYGULANIR ?

Allerjik hastalıkların tanısında kullanılan çeşitli allerji testleri vardır. Bunların bir kısmı serumda (kan tetkiki), bir kısmı da doğrudan hastanın vücudunda uygulanır. Bu sayfada en sık kullanılan allerji testleri tanıtılmıştır.

Epidermal test (prick test):

En sık uygulanan allerji testidir. Allerjik rinit, astım, gıda allerjisi ve arı allerjisi gibi hastalıkların tanısında kullanılır. Hastaya ağrı ya da acı vermeyen, kısa sürede neticelenen bir testtir. Bu test uygulanmadan en az 7 gün öncesinde allerji ile ilgili “hap” şeklinde ilaçları (antihistaminler) kullanılmaması gereklidir.

Testin uygulanacağı vücut bölgesi alkolle temizlenir.

Allerjenlerin damlatılacağı yerler kalemle işaretlenir.

Her bir noktaya ayrı bir allerjen (antijen) damlatılır. Steril bir lancet ile deri üzerinde yüzeyel bir çizik oluşturulur. 15 dakika bekleme süresini takiben test değerlendirilir. Test pozitif ise (yani hastada allerji varsa), hastanın duyarlı olduğu antijenin damlatıldığı bölgede kızarıklık ve kabarıklık oluşur.

Yama testi (Patch test):

Metaller ve çeşitli kimyasal maddelere karşı gelişen deri allerjilerinin (egzama) tanısında kullanılır (Kontakt-temas-dermatit.) Geç tip aşırı duyarlılık adı verilen bağışıklık reaksiyonunu göstermeye yöneliktir.

Kontakt duyarlılaştırıcılar …

“Chamber” adı verilen kuyucuklara konur…

Allerjenleri taşıyan yapışkanlı bant…

Sırt bölgesine yapıştırılır ve…

48-72 saat sonra değerlendirilir…

Test pozitif ise, hastanın duyarlı olduğu maddenin bulunduğu noktada kızarıklık ve kabarıklık oluşur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP