Borçla Yapılan Bayram Ziyareti Tat Kaçırdı

Borçla Yapılan Bayram Ziyareti Tat Kaçırdı

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Bayram süresinde borçlanan vatandaşların yaşadığı ödeme güçlüğünü” Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

ABONE OL
Nisan 16, 2024 12:16
Borçla Yapılan Bayram Ziyareti Tat Kaçırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orhan Sümer, “9 günlük Bayram tatili geri kaldı. Vatandaşlar memleketlerine gitmek için kredi kartı ve bayram kredilerine yüklenmek zorunda kaldılar. Yüksek faiz ile borçlanarak bayram ziyaretlerini gerçekleştiren vatandaşlarımız şimdi ödeme güçlüğü yaşadıklarını dile getiriyor. 22 yıllık AKP İktidarının uyguladığı ekonomi politikaları sonrasında millet bayramda memleketine gidemez hakle geldi.” Dedi

VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 3,1 TRİLYONA YAKLAŞTI

Orhan Sümer, “İhtiyaç kredisi faizlerinin son bir yılda 50 puandan fazla artarak yıllık bileşik olarak yüzde 90’a yaklaşmış olmasına rağmen vatandaşlar hızını artırarak borçlanmaya devam ediyor. Tüketici kredilerinin bakiyesinde 11,6 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 54,6 milyar liralık artış yaşandı. Bireysel kredi borçları 1 trilyon 671 milyar liraya, kredi kartı borçları ise 1 trilyon 398 milyar liraya yükseldi. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılının ilk çeyreğinde 341 milyar lira arttı. Batık tüketici kredilerinde yıl başından bu yana 9,2 milyar liralık artış gözlendi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP