Aşırı Hijyen Alerji Yapıyor

Aşırı Hijyen Alerji Yapıyor

ABONE OL
Aralık 27, 2023 16:16
Aşırı Hijyen Alerji Yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda alerjik hastalıklar gelişmiş ülkelerde inanılmaz bir artış göstermektedir. Hava kirliliği beslenme alışkanlıkları şehir yaşamı temizlik şartları gibi bazı çevresel faktörler günümüzde alerjik hastalıkları arttıran en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Alerjik hastalıkların en önemli artış nedeni ise “Hijyen Teorisi” olarak gösterilir. Göğüs Hastalıkları ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı Dr. Gülden Paşaoğlu Karakış bu teoriyi şöyle açıklıyor: “Köylerde yaşayan anaokuluna giden kalabalık bir aile ortamında büyüyen çocukların bazı mikroplara veya parazitlere karşı bağışıklık sistemi daha çok gelişir. Bunun sonucu olarak da alerjik hastalıklara yakalanma riskleri daha azdır. Şehirde yaşayan hijyenik ortamlarda büyüyen çocuklar ise mikroplarla çok daha az karşılaştıkları için alerjik hastalıklara yakalanma riskleri de daha fazla olur.”
Alerjiye karşı önlem alın

Alerjik hastalıkların oluşumunu engellemek için öncelikle çocuğunuzu bazı etkenlere karşı korumanız gerekir. Peki bunu gerçekleştirmek için neler yapmalısınız? Dr. Gülden Karakış bu tedbirleri 3 başlık altından topluyor.

Alınabilecek ilk önlemler

Çocuğunuzun alerjiye olan duyarlılığını daha en baştan önlemeniz gerekir. Hamileliğinizde ve emzirme döneminizde kesinlikle sigara içmemeli alerjik gıdaları az tüketmelisiniz. Bunların yanında bebeğinizin ilk 6 ay anne sütüyle beslemenizi öneriyoruz.

İkincil önlemler

Çocuğunuzun hastalık gelişimini önlemek amacıyla çevresel alerjenlerle temasını azaltmalı sigaraya ve kirli havaya maruziyetini engellemelisiniz.

Üçüncül önlemler

Çocuğunuzun alerjik hastalığının tedavisinde ilk yapmanız gereken duyarlı olduğu alerjenlerle temasını önlemenizdir. Çocuğunuzun yakalanabileceği birçok alerjik hastalık alerjenle yakın teması ile ortaya çıkabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP