Kız Çocukları İle İlgili Hadisler

Kız Çocukları İle İlgili Hadisler

ABONE OL
Ekim 28, 2023 15:49
Kız Çocukları İle İlgili Hadisler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11 Ekim Dünya Kız Çocukları olması sebebiyle peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) kız çocukları olan hadislerinden bazılarını sizler için derledik

Allah’ı Resulu Hazreti Muhammed Mustafa (Sallellahu Aleyhi ve Sellem)

“Kız çocuklarını hor görmeyin. Zira ben kızla babasıyım”

“Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun !” (Hakim)

“Kız çocuğunu güzelce terbiye edip Allahü teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse o kız çocuğu onun için bir bereket olur Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur.” (Taberânî)

“İki kız evladına güzel muamele eden mutlaka Cennete girer.” (İbni Mace)

“İki kızı veya iki kız kardeşi olup da maişetlerini güzelce sağlayanla Cennette beraber oluruz.” (Tirmizî)

“Çarşıdan aldığı şeyleri erkek çocuklardan önce kız çocuklarına verene Allah rahmetle nazar eder. Allah rahmetle nazar ettiğine de azab etmez.” (Hakim, Haraiti)

“Çarşıdan turfan da meyva alıp evine getiren sadaka sevabı alır. Getirdiği meyvayı erkek çocuklarından önce kız çocuklarına versin! Kadınları kızları sevindiren Allah korkusundan ağlayanlar gibi sevab kazanır. Allah korkusundan ağlayanın bedeni de Cehenneme haram olur.” (İbni Adiy)

“Üç kızına ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan yedirip giydiren elbette cenneti kazanır” (Ebu Davud)

”Üç kız veya kızkardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı Allah cennete koyar. Ashabı kiramdan biri iki tane olursa yine aynımıdır diye sual edince peygamber efendimiz evet iki tane olursa yine aynıdır buyurdu. Başka birisi ya bir tane olursa diye sual etti. Cevabında buyurdu ki bir tanede olsa yine aynıdır.” [HakimHaraiti]

“Her kim üç kız çocuğunu himâye edip büyütür, güzelce terbiye eder, evlendirir ve onlara lutuf ve iyiliklerini devam ettirirse, o kimse cennetliktir” (Ebû Dâvûd, Edeb 121; Ahmed İbni Hanbel, Müsned, III, 97.)

“Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben şöyle yanyana bulunacağız” buyurdu ve parmaklarını bitiştirdi.” (Müslim, Birr 149. Ayrıca bk. Tirmizî, Birr 1)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ