Arı Ekmeği (Perga) Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

Arı Ekmeği (Perga) Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?

ABONE OL
Nisan 30, 2023 09:47
Arı Ekmeği (Perga) Nasıl Tüketilir, Faydaları Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda, bağışıklık sistemini güçlendirmenin de önemini daha iyi anladığımız şu günlerde adını daha sık duymaya başladığımız doğal destekçilerden biriyle tanıştıracağız bugün sizi: Arı ekmeği ile.

Perga olarak da bilinen arı ekmeği, vücuda olan mükemmel etkileriyle her geçen gün daha popüler hale geliyor, yıllardır şifa kaynağı olarak bildiğimiz balı, poleni, hatta propolisi dahi bu etkileriyle geride bıraktığı söyleniyor.

Tanıyınca en yakın zamanda tadına bakmak isteyeceğiniz arı ekmeği perga nasıl tüketilir, faydaları nelerdir anlatmaya başlıyoruz, toplanın!

Arı ekmeği (Perga) nedir?

Arı ekmeği, işçi arıların yavrularını beslemek için topladıkları polenin çeşitli salgılarla bir araya gelerek mayalanması ile oluşan bir besin kaynağı. Arıların salgılarıyla bir çeşit mayalanmaya sürecinden geçmesi sebebiyle ekmek olarak anılıyor, piyasada onu “perga” ismiyle de bulmak mümkün oluyor.

Kısaca “polenin bal ile mayalanması” olarak da anılan bir sürecin sonunda elde edilen arı ekmeği, doğal bir vitamin ve mineral kaynağı görüldüğü için çokça tercih ediliyor, ünü de günden güne artıyor. Üstelik arı ekmeğinin içinde vitamin ve minerallerin yanı sıra bolca protein de bulunuyor. Yalnız bu özelliği sebebiyle onu bozulmadan, kısa süre içinde tüketmek de büyük önem taşıyor. Tam da bu yüzden piyasada çoğunlukla kapsül olarak ya da kurutulmuş haliyle karşımıza çıkıyor. Doğru koşullarda kurutularak tüketim tarihi ötelenen arı ekmeğini güvenle tüketmek mümkün oluyor.

Arı ekmeği (Perga) nasıl tüketilir?

Arı ekmeğini her yerde bulmak mümkün olmasa da eczanelerden onu farklı formlarda temin etmek mümkün oluyor. En yaygın olarak kapsül halinde bulunduğu söylenen arı ekmeğini kapsül halde alırsanız mutlaka eczacının size önerdiği şekilde ve kutusundaki talimatlara uygun olarak tüketmeniz gerekiyor.

Eğer en doğal hallerinden biri olarak bilinen kurutulmuş halini temin ederseniz bu şekilde aldığınız arı ekmeğini doğrudan çiğneyerek tüketebilirsiniz. Tane karabiber boyutlarında olan arı ekmeği pergadan faydalanmak için onu süt ile birlikte içenler ya da yoğurda karıştırarak yiyenler de bulunuyor, aklınızda bulunsun. Son olarak, her ne kadar doğal bir ürün de olsa arı ekmeği tüketiminde aşırıya kaçmamanız gerektiğini de hatırlatalım ve geçelim bu sıra dışı “ekmeğin” vücuda sağladığı faydalara…

Arı ekmeğinin faydaları nelerdir?

“Mucize besin” olarak da anılan arı ekmeğini kısaca tanıdığımıza göre geçelim bizler için daha önemli olan kısma, yani arı ekmeğinin faydalarına:

 • Arı ekmeği, içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Diş eti kanaması sorunu yaşayanlara yardımcı olduğu biliniyor.
 • Bağırsakların sağlığını korumada çok etkili olduğu biliniyor. Kolon sağlığını koruyor ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçmeye yardımcı oluyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına da destek olan arı ekmeği, çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına da iyi geliyor.
 • Anemi olarak da bilinen kansızlık sorununun çözümünde önemli bir rol oynuyor.
 • Vücuda hem fiziksel hem de zihinsel olarak enerji veriyor.
 • Hücrelerin yenilenmesini hızlandırabildiğinden cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkilerde bulunuyor. Düzenli kullanımında yaşlanma karşıtı bir etki oluşturduğu söyleniyor.
 • Karaciğerin temiz ve sağlıklı kalmasına destek oluyor.
 • Tansiyonun dengelenmesinde de önemli etkileri bulunuyor.
 • Arı ekmeği perga, antiseptik özellikler gösteriyor. Mikrop öldürücü özellikleri bulunduğu biliniyor.
 • Kronik kabızlık sorunu yaşayanlara da yardımcı oluyor.

Arı ekmeği ile ilgili bilinmesi gerekenler

Arı ekmeğinin faydalarını öğreninc eonu bir an önce bulmak, almak ve kullanmaya başlamak istemiş olabilirsiniz. İşte tüm bunlardan önce aşağıdakileri de mutlaka bilmelisiniz:

 • Öncelikle, her zaman olduğu gibi uyarımızı yapmadan geçmeyelim: Eğer kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa arı ekmeği de dahil herhangi bir ürünü, her ne kadar doğal olursa olsun doktorunuza sormadan düzenli olarak tüketmeye başlamayın. Unutmayın ki herkesin bünyesi aynı değildir ve her faydalı malzeme herkes için faydalı olmayabilir. Sağlığınızı riske atmamalı, sizi ve hastalıklarınızı en yakından bilen doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz.
 • Aynı şekilde eğer daha önce arı ekmeği tüketmediyseniz ama bal, polen, propolis gibi malzemelere alerjiniz varsa ya da genel olarak alerjik reaksiyonlar gösteren bir bünyeniz varsa doktorunuza danışmadan ve gerekli testleri yaptırmadan arı ekmeği tüketmemelisiniz.
 • Arı ekmeği perga, giderek daha çok bilinir bir hale gelse de henüz piyasada ona kolayca ulaşamayabilirsiniz. Bu sebeple eğer onu temin etmek istiyorsanız mutlaka güvendiğiniz eczanelerin yolunu tutmalı ve konunun uzmanı eczacılardan yardım alarak perga temin etmelisiniz.
 • Arı ekmeği, içerdiği protein ve diğer faydalı maddeler sayesinde sporcular tarafından çokça tercih edilen bir ürün. Eğer siz de spor yapıyor ve doğal takviyeler kullanmak istiyorsanız arı ekmeği pergadan destek almayı deneyebilirsiniz, aklınızda bulunsun.
 • Aynı şekilde beslenme bozukluğu bulunan çocuklar için de genel olarak arı ekmeği öneriliyor. Ancak siz böyle bir şey yapmak istiyorsanız öncesinde tabii ki çocuğunuzun doktoruna danışmalı ve onun yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz, tekrar hatırlatmış olalım.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP