Şeftali ve Erik Bütün Olarak Nasıl Dondurulur?

Şeftali ve Erik Bütün Olarak Nasıl Dondurulur?

ABONE OL
Mart 7, 2023 17:44
Şeftali ve Erik Bütün Olarak Nasıl Dondurulur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dondurma işlemi, yazın olgunlaşan şeftali ve eriklerin taze tadını yıl boyu korur. Meyveleri bütün olarak saklamak, onları kolay saklamanızı ve ayrıca bölünmedikleri için onları daha sonra nasıl kullanacağınız konusunda size daha fazla seçenek sunar. Bütün donmuş şeftali ve erik, özellikle kabuğu bırakıldığında, çözüldükten sonra dilimlenmiş haline göre daha suludur.

Kabuğu soyun

Şeftali ve erik, soyulmuş veya soyulmamış olarak donar, ancak kabuğu soyulmadan dondurulmuş bütün meyveler, soyulana göre daha sulu olur. Dondurmadan önce soymaya karar verirseniz soyma bıçağının ucuyla kabuğun dibinde bir X kesin, ardından şeftali veya erikleri yaklaşık 30 saniye kaynatın. Meyvenin kaynatıldıktan hemen sonra soğutulması içi buz dolu bir kaba koyun pişirme işlemini durdurur, ardından kabuklar kolayca çıkar.

Kabuk soymadan

Meyvenin suyunun çoğunun korunmasına yardımcı olmak için donma sırasında kabuğunun kalmasını tercih ederseniz, meyvelerin yalnızca minimum düzeyde hazırlanması gerekir. Şeftali ve erikleri soğuk suda iyice yıkayın ve saplarını çıkarın. Meyveleri iyice kurutmak, birlikte donmalarını önler, böylece her seferinde bir tanesini dondurucudan çıkarabilirsiniz. Plastik bir poşeti yıkanmış meyvelerle doldurun, havayı dışarı bastırın ve kapatın. Şeftali ve erikleri 0 derece Fahrenheit dondurucuda 6 ila 12 ay saklayabilirsiniz. Meyveyi kullanmaya hazır olduğunuzda, su altında gezdirin, kabuğundan ayırın ve istediğiniz gibi dilimleyin.

Şekerle saklama

Şeker, meyvelerinizin lezzetini ve dokusunu korumaya yardımcı olur. Şeftalileri dondurmak için çok işe yarar, özellikle de fırında pişirmek yerine dondurucudan dilimlenmiş veya bütün olarak servis etmeyi planlıyorsanız. Kararmayı önleyen ¼ çay kaşığı askorbik asit tozunu 3 yemek kaşığı soğuk su ve 2/3 su bardağı şekerle karıştırın. Meyveyi karışımla birlikte atın ve kavanozlara veya poşetlere koyun, kapatmadan ve dondurmadan önce 1/2 santim üst boşluk bırakın. Şeftalileri kullanmaya hazır olduğunuzda bir gece buzdolabında eritin.

Şuruplu saklama

Erik ve şeftali şurupta iyice donar. 3 su bardağı şeker ve ¾ çay kaşığı askorbik asidi 4 su bardağı suda çözerek hem şeftali hem de erik için orta boy bir şurup hazırlayın. Erikler için ağır bir şurup istiyorsanız şekeri 4 ¾ bardağa yükseltin. Bütün, soyulmuş meyvelerinizi kaplara veya poşetlere üst kısmın 1 santim boşluk oluşacak şekilde koyun. Şeftali veya erikleri dondurucuda saklamadan önce kabı veya poşeti kapatın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP