Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

ABONE OL
Mart 7, 2023 17:41
Klima Bakımı Nasıl Yapılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Klimanın düzenli bakımı, yıllarca sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir. Sistemin en yüksek enerji verimliliğiyle çalışmasını sağlamanın da tek yolu budur. Klima bakımını profesyonel kişiler yapar ama kendi başınıza yapabileceğiniz birkaç önemli şey var.

Havalandırmaları Açık Tutun

Tüm yıl boyunca yapabileceğiniz iş, mobilya, perde ve diğer eşyaların yaşam alanındaki havalandırma deliklerini ve geri dönüşlerini engellememesini sağlamaktır. Ayrıca, süpürürken veya toz alırken havalandırma deliklerinin ön yüzünü temizlemek de iyi bir fikirdir. Temiz olduklarından emin olmak için her temizlediğinizde havalandırma deliklerini kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.

Dış Ünitenin Temizlenmesi

Çoğu merkezi sistemde kompresör ve kondansatörü barındıran bir dış mekan bileşeni bulunur. Görevi, evin içinde toplanan ısıyı dışarıya salmaktır. Bir fan, havayı soğutmak için kondenser serpantinlerinin etrafında dolaştırır. Ünitenin üst kısmındaki yaprakları, çim kırpıntılarını ve diğer kalıntıları ve yanlardaki kanatçıklara sıkışmış her şeyi temizleyin. Hava akışını iyileştirmeye ve daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için ünitenin çevresinde 10 santimlik boşluk bırakın.

Filtreyi Değiştirin

Üfleme ünitesinin hemen önünde, dönüş havasındaki kirleri gideren bir hava filtresi bulunmaktadır. Değişen bir program için ürün üreticisi tavsiyelerini izleyin. En azından soğutma sezonu başında filtreyi değiştirmelisiniz. Klimanın yılın büyük bölümünde çalıştığı sıcak havalarda, filtreyi üç ayda bir değiştirin.

İhtiyacınız olan filtre boyutu için klimanın kılavuzuna bakın. Kılavuza sahip değilseniz, filtrenin boyutu mevcut filtre üzerinde işaretlenmelidir. Diğer bir seçenek de yeni filtreyi satın aldığınızda eski filtreyi mağazaya götürmektir. Yeni filtreyi takarken, filtre çerçevesi üzerindeki okların hava akış yönünü gösterdiğinden emin olun.

Genellikle tavana yakın takılan duvar tipi klimalarda da filtreleri değiştirmek gerekir. Filtreyi ortaya çıkarmak için kapağı çıkarın. Bu filtreler genellikle tekrar kullanılabilir ve sabun ve suyla yıkanmalı veya elektrik süpürgesiyle temizlenmelidir. Değiştirirken kuru olduklarından emin olun.

Termostatı kontrol edin

Evinizin içindeki havanın kaç derece olduğuna siz karar verirsiniz. Dereceyi ayarlarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı noktalar şunlardır:

AC’nin sıcaklığını yükseltebileceğiniz her derece için enerji maliyetlerinde yüzde 3 ila 5 tasarruf edebilirsiniz.

Günün büyük bölümünde ev boşsa, sıcaklığı rahat bir seviyede tutmak için hiçbir neden yoktur. By programlanabilir termostat yükleyerek , otomatik sıcaklığını ayarlamak için kullanabilirsiniz.

Tavan vantilatörleri, konfordan ödün vermeden klima sıcaklığını 4 derece yükseltmenize izin verebilir. Orta derecede sıcak bir günde serin tutmak için ihtiyacınız olan tek şey fan olabilir. Havayı üzerinize hareket ettirerek serinletir. Odada kimse yoksa ve fan açıksa, enerjinizi boşa harcarsınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP