Limondan Doğal Pektin Yapımı

Limondan Doğal Pektin Yapımı

ABONE OL
Mart 4, 2023 11:58
Limondan Doğal Pektin Yapımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Limondan Doğal Pektin Yapımı tarifini vereceğiz. Pektin, çoğu olgun meyvede ve bazı sebzelerde doğal olarak bulunan suda çözünür bir karbonhidrattır. Pektin, reçel, meyve sosları, puding ve yoğurt gibi birçok gıda türünde kıvam arttırıcı veya jelleştirici madde olarak kullanılır. Doğal pektin üzüm, elma veya limon kullanılarak hemen hemen her mutfakta yapılabilir. Limon pektinin keskin bir tadı vardır ve sos yapmak için harikadır. Limondan doğal pektin yapımı oldukça basit bir iştir.

Kimyasalları veya kalıntıları gidermek için limonları soğuk akan su altında durulayın. Keskin bir bıçak kullanarak her limonu 4 parçaya bölün. Limonları parçalara ayırmadan soymayın.

Tüm limon parçalarını büyük bir tencereye koyun. Tencereyi limon parçalarını neredeyse kaplayacak kadar suyla doldurun. Tencereyi bir kapakla kapatın. Limonları ve suyu orta ateşte, kalın, yapışkan bir sıvı oluşana kadar pişirin.

Limon tenceresini ocaktan alın ve 5 dakika soğumaya bırakın. Bir kevgir içine bir tülbent yerleştirin ve kevgirleri orta boy bir tencerenin üzerine koyun. Limon karışımını süzgeçten geçirip orta boy tencereye dökün ve iyice süzün. Pektini hemen kullanın veya 1 haftaya kadar buzdolabında saklayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP