Kırmızı Soğan Ekimi

Kırmızı Soğan Ekimi

ABONE OL
Mart 17, 2023 13:37
Kırmızı Soğan Ekimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırmızı Soğan Ekimi

Kırmızı soğan ekimi Orta Asya’da doğmuştur ve soğan veya Allium cepa alliaceae ailesine aittir. Özel renklerini doğal bir pigment olan siyanidine borçludurlar ve daha hafif bir lezzet sunarlar. Buna karşılık diğer cinsleri gibi kırmızı soğan da keserken gözleri tahriş eden acı veren bileşikler verir. Vitamin ve mineral bakımından zengindir, büyük oranda antioksidan içerir. Kan şekerini stabilize edecek, antienfeksiyöz ve antiseptik etkilere sahiptir. Kırmızı soğan tohumu ekimi yapılacak arazi; geçirgen, nemli ve verimli olursa hızlı gelişir. Sıcak dönemlerde ise düzenli sulama ister. Serin ortamda daha iyi gelişim gösterirler.

Kırmızı soğan ekimi 30 cm aralıklarla paralel karıklara ortalama 15 cm aralıklarla yukarı bakacak şekilde dikim yapılmalıdır. Toprak yüzeyine ekilen tohumların üzerlerini yarım cm. elenmiş, humuslu ince toprakla örtülmektedir. Toprak soğan tohumu çimlenme gerçekleşene kadar nemli tutulmaktadır. Soğanlı bitkilerde iyi gelişim ve iri boy ürün almak için toprak geçirgenliği oldukça önemlidir. Toprak havalandırıldıktan sonra ekim yapılmaktadır. Ayrıca sıcak dönemlerde ise düzenli sulama ister. Serin ortamda daha iyi gelişim gösterirler.

Kırmızı soğan ekimi fide, kıska (arpacık) ve tepe soğanıyla olmak üzere 4 farklı şekilde yapılabilmektedir. Vegetasyon dönemi içinde yeterli yağış varsa sulamadan da yetiştirilmektedir. Aksi halde sulama yapılmaktadır. Bu nedenle en uygun sulama yöntemi yağmurlamadır. 1-2 sulama yeterli olmaktadır. Baş olgunlaştırma döneminde sulama yapılmamaktadır. Soğanlar 1-2 cm çapını aldığı zaman sökülmektedir.

Kırmızı soğan ekimi. Soğan hasadı hafif iklimlerde erken ekim ise Temmuz’dan Eylül’e, hatta Nisan’dan Haziran’a kadar gerçekleşir. Yaprakların kaplanmasından sonra, tercihen kuru havalarda, soğanların kurumasına izin verilmesi üç gün ila bir hafta arasında sürmektedir. Soğan tohumu hasat edildikten sonra, ortam nemine bağlı olarak birkaç saat ile birkaç hafta arasında düz olarak kuru kalmaları gerekmektedir. Üst yaprakları temizlenip kökleri yıkanmaktadır. Daha sonra demetlenerek pazarlamaktadır. Hasattan 1-1,5 ay önce kuru maddenin artırılması için sulama kesilmektedir. Soğanlar belli bir büyüklüğü alıp yaprakları sararmaya başladığı an üst kısmı kırılarak yatırılmaktadır. 15-20 gün sonra soğanların dış yaprakları tamamen kurur, soğanlar sökülüp çıkarılmaktadır. Kuruduktan sonra, kırmızı soğan serin ve kuru bir yerde, muhafaza edilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP