Kabak Tohumu Çeşitleri

Kabak Tohumu Çeşitleri

ABONE OL
Mart 15, 2023 12:14
Kabak Tohumu Çeşitleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kabak Tohumu Çeşitleri

Kabak Tohumu Çeşitleri. Gelişme dönemlerinde ılıman iklim koşullarını seven kabak, mahsule yatma döneminde ise sıcağı sevmektedir. Soğuklarda çok çabuk zarar görmektedir. Bununla birlikte kabak tohumu  aynı şekilde yüksek sıcaklıklardan da hoşlanmazlar. yapılırken ışığa önem verilmelidir. Kabaklar ışıktan haz duyan bir bitkidir. Aynı zamanda gölgeli alanlar kabakta, narin bir yapı kazandırırken bitkinin dişi çiçek oluşturma ve meyve bağlama oranı azalmaktadır.Kabak Tohumu Çeşitleri. Vejetasyon süresi yazlık kabak çeşitlerinde  100 gündür. Bu süre kışlık çeşitlerde ise 180-200 gün kadar olmaktadır. Uzun süreli görülen kuraklık ve bununla beraber aşırı nem kabakta mantari hastalıklara sebep olmaktadır. Toprak isteği çok seçici olmayan kabak tohumu, çok ağır ve kumlu toprakları sevmezler derim, geçirgen, su tutma kabiliyeti çok iyi organik ve mineralce zengin tınlı topraklarda en iyi mahsul ve tohum alınmaktadır.

Havalar ısındıktan sonra toprağa kabak ekim dikim işlemi ile başlamaktadır. Ayrıca dikkate alınan iklim iklim şartları ve üretim zamanı ile birlikte toprak işleme yapılmaktadır. Ekim  dikim işleminden önce bir ya da iki kez toprak işleme yapılmalıdır. Erkenci kabak yetiştiriciliği genellikle yazlık kabak çeşitleri ile yapılarak açık tarla koşullarıyla beraber serada da olmak üzere fideler yerlerine alınmaktadır. Doğrudan kabak tohumu ekimi ile yapılan yazlık kabak üretiminde ekime toprak sıcaklığının 15 dereceyi  bulması ile başlanmaktadır. Sıra üzeri mesafesi 60-80 cm olacak şekilde her ocağa 2-4 tohum olacak şekilde ekilmektedir. Fakat kışlık kabak çeşitlerinde durum farklıdır.

Kabak Tohumu Çeşitleri. Kabak tohumları çeşit karakterine göre beyaz, süt beyaz, gri beyaz, sarı beyaz, kahverengi, kırmızı kahverengi, kurşuni, bronz veya güneş yanığı esmer renkte olup dip kısımları hafif yuvarlak ve kökçüğün çıktığı uç kısmı sivridir. Yazlık çeşitlerin çekirdekleri, iri kışlık çeşitlerinkine nazaran daha küçük ve daha narin yapıda olmaktadır.

Sakız ve Girit kabağı gibi yazlık kabakların tohumları genellikle beyazdır. Bin dane ağırlığı 200 veya 400 gr arasındadır. Bir kg’da 2500 veya 5000 adet tohum bulunmaktadır. Bal kabaklarının tohumları beyaz ve kurşuni renklidir. Tohumlar yuvarlağa yakın ve kenarları belirgindir. Bin dane ağırlığı 400-500 gr’dır. Bir kg’da 2000-2500 adet tohum bulunur. Kabak tohumları %98 oranında temiz, çimlenme oranı %90 civarında olmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP