Kara Kabak Yetiştiriciliği

Kara Kabak Yetiştiriciliği

ABONE OL
Mart 15, 2023 12:12
Kara Kabak Yetiştiriciliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kara Kabak Yetiştiriciliği

Kara Kabak Yetiştiriciliği. Gelişme dönemlerinde ılıman iklim koşullarını seven kara kabak tohumu , mahsule yatma döneminde ise sıcağı sevmektedir. Soğuklarda çok çabuk zarar görmektedir. Bununla birlikte kabaklar aynı şekilde yüksek sıcaklıklardan da hoşlanmazlar. yapılırken ışığa önem verilmelidir. Vejetasyon süresi yazlık kabak çeşitlerinde  100 gündür. Bu süre kışlık çeşitlerde ise 180-200 gün kadar olmaktadır. Kara Kabak Yetiştiriciliği.Uzun süreli görülen kuraklık ve bununla beraber aşırı nem kabakta mantari hastalıklara sebep olmaktadır. Toprak isteği çok seçici olmayan kara kabak tohumu , çok ağır ve kumlu toprakları sevmezler derim, geçirgen, su tutma kabiliyeti çok iyi organik ve mineralce zengin tınlı topraklarda en iyi mahsul ve tohum alınmaktadır.

Havalar ısındıktan sonra toprağa kabak ekim dikim işlemi ile başlamaktadır. Ayrıca dikkate alınan iklim iklim şartları ve üretim zamanı ile birlikte toprak işleme yapılmaktadır. Ekim  dikim işleminden önce bir ya da iki kez toprak işleme yapılmalıdır. Erkenci kabak yetiştiriciliği genellikle yazlık kabak çeşitleri ile yapılarak açık tarla koşullarıyla beraber serada da olmak üzere fideler yerlerine alınır.

Doğrudan kara kabak tohumu ekimi ile yapılan yazlık kabak üretiminde ekime toprak sıcaklığının 15 dereceyi  bulması ile başlanmaktadır. Sıra üzeri mesafesi 60-80 cm olacak şekilde her ocağa 2-4  kara kabak tohumu olacak şekilde ekilmektedir. Fakat kışlık kabak çeşitlerinde durum farklıdır. Kışlık çeşitlerin çok dallanması ve fazla boy atması sebebiyle sıra arası 250-300 cm, sıra üzeri 60-140 cm olacak şekilde ocakvari ekim yapılmaktadır.

Kara Kabak Yetiştiriciliği. Tohumu ekimi, toprak sıcaklığı 10-12 derece olduğu zamanlarda nemli toprağa uygulanmaktadır.  Kara kabak tohumu, önceden bir veya iki kez  sürülerek işlenen toprağa ekim yapılır. Ekim şekli toprağın gücüne göre her ocağa 3-4 arası tohum atılmalıdır. Dekara 350-550 gr tohum atılmalıdır.4-5 yapraklı haline gelince seyreltme yapılarak her ocakta bir tane bitki bırakılmalıdır. Sulamadan ilk döller düşünceye kadar kaçınılmalıdır.

İlk meyvelerden sonra düzenli olarak sulamanın yapılması önemlidir. Yaprakların pörsümesinden önce sulama yapılmasına dikkat edilmelidir. Özellikle organik değeri yüksek olan  topraktan hoşlanırlar. Doğal kara kabaklar 10-25 cm arasında olgunluğa ulaştığında hasat edilmelidir. Çiçekleri üzerinde olmalı ve çekirdekleri belirginleşmeden hasat yapılmalıdır. Doğal kara kabak verimi 3-5 ton arasında farklılıklar göstermektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP