Kornişon Tohumu Özellikleri

Kornişon Tohumu Özellikleri

ABONE OL
Mart 15, 2023 12:12
Kornişon Tohumu Özellikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kornişon Tohumu Özellikleri

Kornişon Tohumu Özellikleri. Kabakgil ailesine sahip bitki başında olmaktadır. Ilıman ve sıcak bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kornişon tohumu yüksek ve düşük sıcaklıklardan hoşlanmaktadır. Çok düşük sıcaklıklarda ise, üşüme görülmektedir.

Yüksek sıcaklıklarda ise, mantari hastalıklar görülmektedir. Toprak isteği, su alabilme oranı yüksek, besin maddesi yüksek veya sıcak topraklarda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ağır veya rutubetli topraklarda olumsuz etkilenmektedir. Hafif topraklarda ise, gübreler ilave edilmektedir.

Kornişon Tohumu Özellikleri. Ekimden önce toprağa 2 veya 3 ton yanmış hayvan gübresi verilmektedir. Toprak sıcaklığı, 12 derecelere gelince tohum ekimi yapılmaktadır. Fidelik olarak da yetiştirilmektedir. Torbalara, plastik bardaklara veya viyollere ekimi yapılmaktadır. Haziran ayının sonunda ekimi yapılmaktadır. Kornişon tohumu ekiminden yaklaşık 20 veya 25 gün sonra 4 veya 5 gerçek yapraklı fideler elde edilmektedir.

Genelde sıra arası 180 veya 250 cm sıra üzeri 30 veya 40 cm olmakta, ve dekara 1600 veya 2200 bitki dikilmektedir. Fide dikimi, masuralar kurulmaktadır. Temmuz ayının 2. Haftasında dikimi yapılmaktadır. Fide dikiminden yaklaşık 1 ay sonra ilk hasat yapılmaktadır. Hasatlar  haftada 3 kez yapılmaktadır. Hasat işlemleri 2  veya 2.5 ay devam etmektedir. Damlama sulama yapılması daha faydalı olmaktadır. Toprak nemine göre 3  günde bir yapılmaktadır.  Ağır topraklarda 5 veya 6 günde bir yapılmaktadır. Ancak, az veya sık sulama yapılmaktadır. Sabah veya serin saatlerde yapılmaktadır.Kornişon Tohumu Özellikleri.  Tohumlar genellikle açık krem renkli olup beyaz, sarı, sütlü kahve renklerde de olabilir. Bir gramda 30 veya 60 adet tohum bulunur. Pazarlanan tohumların çimlenme kabiliyetini normal koşullarda 8 yıla kadar muhafaza edilebilir.

Kornişon tohumu optimum çimlenme sıcaklığı 25 veya 30  derecedir. 10 veya 12 dereceden düşük ve 40 dereceden yüksek sıcaklıklarda çimlenme yeteneği azalmaktadır. Doğal Kornişon: Orta erkenci, meyvelerinin rengi koyu yeşil ve üzerleri dikenli olan kornişon tip turşuluk salatalık çeşididir.  Meyve boyları 5 veya 6 cm, çapları 2 veya 2,5 cm olup albenisi çok yüksek bir çeşittir.

küllenme hastalığına karşı dirençlidir. Ortalama olgunlaşma süresi 65 veya 70 gündür.   Meyvenin üzeri pürüzlüdür ve pürüzlerin üzerinde zayıf yapıda rengi beyaz dikenler bulunmaktadır. Dikenlerin zayıflığı ele batmayı engelleyip toplamada kolaylık sağlamaktadır. Kornişon tohumları elips şeklinde olup radicil’in çıktığı uç sivri yapıdadır. Tohumların büyüklükleri çeşit ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP