Fermente Sarımsak ve Bal Tarifi

Fermente Sarımsak ve Bal Tarifi

ABONE OL
Mart 6, 2023 15:57
Fermente Sarımsak ve Bal Tarifi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sarımsak ve bal karışımı, uzun yıllardır soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek ve kilo vermek için kullanılan klasik bitkisel ilaçlardan biridir. Her ikisi de bağışıklık artırıcı özelliklere ve vücut üzerinde olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış doğal bileşiklere sahiptir.

Sarımsak ve Bal

Sarımsak, bağışıklık seviyelerini artırmaya yardımcı olan bir organosülfür bileşiği olan allisin içerir. Birçok klinik öncesi çalışma, sarımsaktan elde edilen organosülfür bileşiklerinin potansiyel olarak antioksidan, antiinflamatuar, antimikrobiyal ve kardiyoprotektif aktivitelere sahip olabileceğini bilinmektedir. Bal ayrıca antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip biyolojik bileşikler içerir. Sarımsak ve bal birleştirildiğinde, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve genel sağlığı iyileştirmek için güçlü bir ev ilacı olarak kabul edilir. Sarımsağı balla ezmek en hızlı yol olsa da fermente sarımsak balının sağlığa çok büyük faydaları olduğu biliniyor.

Fermente Sarımsak Bal Tarifi

Malzemeler
12 diş sarımsak
1 su bardağı bal

Yapılışı

Fermente sarımsak balı yapmak için 1 litrelik ısıya dayanıklı temiz bir cam kavanoza ihtiyacınız olacak. Sarımsak dişlerine kolay erişmek için geniş ağızlı kullanın.

Sarımsak dişleri tercih ettiğiniz şekilde hazırlanabilir. Sarımsak dişlerinin tamamını kullanabilir, hafifçe ezebilir veya kıyılabilirsiniz.

Sarımsağı kavanoza koyun. Balı sarımsağın üzerine dökün. Tüm sarımsak dişlerinin balla kaplanmasını sağlamak için karıştırabilirsiniz. Kavanozun kapağını kapatın ve 3 gün bekletin.

Kavanozun kapağını çıkarın ve gazları dışarı bırakın. Bu aşamada minik baloncuklar görebilirsiniz. Bir hafta beklemesine izin verin. Gün aşırı kapağını açıp biraz karıştırmalısınız.

Fermente sarımsak balı kullanıma hazırdır. Bir ay boyunca oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Notlar
Bal katılaşırsa mikrodalgada veya bir tencerede kısık ateşte ısıtarak oda sıcaklığına getirebilirsiniz.

Sarımsak ve Bal Nasıl Kullanılır?
Bu fermente sarımsak balı günün herhangi bir saatinde içilebilir. Bir çay kaşığı bal ve bir diş fermente sarımsak, bir günde tüketilmesi gereken iyi bir dozdur. Bazı insanlar sabah ilk iş olarak aç karnına içmenizi önerir. Ancak bunun en etkili zaman olduğunu kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP