Biberiye Nasıl Kesilir, Kurutulur ve Saklanır?

Biberiye Nasıl Kesilir, Kurutulur ve Saklanır?

ABONE OL
Mart 6, 2023 15:57
Biberiye Nasıl Kesilir, Kurutulur ve Saklanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mutfak pencerenizde veya bahçenizde biberiyeniz varsa kesip kurutmanın en iyi yolunun ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Biberiye Nasıl Kesilir?

Biberiyeyi sağlıklı büyümeye devam edecek şekilde kesmek için biberiyeyi sapından kesmek en iyisidir.

Temiz kesimler yapabilmek için her zaman makas veya budama makası kullanın.

Yeni büyüyen dllar için biberiyeyi kesin. Bunun için yeşil saplara dikkat etmeniz gerekecek.

Bitkinin iki yaprağının büyüdüğü yerin hemen üzerindeki yeşil sapı kesin.

Bu yöntem iki şeyi garanti eder. İlk olarak, odunsu olanlar yerine yeşil sapları kestiğinizde yeni sürgünlerin büyümesine yardımcı olur. İkincisi, aynı zamanda bitkinin sağlıklı büyümesini de destekler ve uzun, cılız bir bitki olmasını önler. Biberiyeyi yaz aylarında düzenli olarak kesin.

Biberiye kesmek için en iyi zaman nedir?

Otları çiçek açmadan hemen önce kesmelisiniz çünkü bu, kokulu yağlarının en yoğun olduğu zamandır. Böylece, pişirmek için en lezzetli otları elde edebilirsiniz. Biberiye kesmek için en iyi zaman, çiğ damlalarının henüz kuruduğu sabahtır. Günün sıcaklığı maksimumdayken bitkileri kesmekten kaçının.

Biberiye Kurutma

Biberiyenin taze yaprakları kokulu ve kullanımı kolaydır, ancak kurutmak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok yöntem vardır. Dallarını kurutmadan önce yıkamayı unutmayın.

Kolay esintili yöntem: Sadece bir veya iki dal ise, otu bir gün kuruması için mutfak tezgahınızda bırakabilirsiniz.

Kese kağıdı: Güvenlik amacıyla, biberiye dallarını kahverengi bir kese kağıdına koyabilir ve sıcak, kuru ve iyi havalandırılmış bir odada üç haftaya kadar bırakabilirsiniz.

Biberiye buketi asmak: Biberiye dallarından mutfak ipiyle bağlayarak bir buket yapabilirsiniz. Serin ve iyi havalandırılmış bir alanda iki ila üç hafta asın. Aynı zamanda biberiye kokusunun da tadını çıkarabilirsiniz.

Bir kurutucu kullanma: Ya bütün dalları ya da sadece biberiye yapraklarını kurutabilirsiniz. Bunları aralarında bol boşluk olacak şekilde kurutucu tepsilerine koyun ve 35°C’de kurutun. Nem seviyelerine bağlı olarak 8 ila 10 saat sürebilir.

Fırın yöntemini kullanma: Biberiye dallarını parşömen kağıdıyla kaplı bir fırın tepsisine yerleştirin. Mümkün olan en düşük ayarda fırına koyun. Bu, bitkinin fırınlanmak yerine kırılgan olana kadar kurumasına yardımcı olur. Fırın süreleri değiştiği için sürekli kontrol etmeniz gerekecektir.

Mikrodalgada: Biberiye dallarını iki kağıt havlu parçası arasına yerleştirin ve 30 saniye boyunca çalıştırı. Soğumasına izin verin ve ardından tekrar 30 saniye mikrodalgada pişirin. Yapraklar kuru olmalıdır. Yaprakların yeterince kuru olduğunu hissetmezlerse işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Biberiye Nasıl Saklanır?

Kuru biberiyeyi hava geçirmez bir kapta serin ve karanlık bir yerde saklayın. Kuru biberiye, taze çeşitten çok daha uzun süre dayanır, ancak bir yıl içinde kullanmak en iyisidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP