Domates Püresi Nasıl Yapılır ve Saklanır?

Domates Püresi Nasıl Yapılır ve Saklanır?

ABONE OL
Mart 4, 2023 11:58
Domates Püresi Nasıl Yapılır ve Saklanır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Püreleri hazırlamanın ardındaki fikir mevsimin en iyi domateslerini toplamak ve onları depolamaktır. Domates püresinin raf ömrü uzundur ve buzdolabında herhangi bir kimyasal madde veya koruyucu madde eklemeden saklanabilir.

Mükemmel Domates Püresini Nasıl Yaparsınız?

Domates püresi hazırlamak kolay ve hızlıdır; Yapmanız gereken tek şey yaklaşık bir kilogram domates almak, iyice yıkayıp doğramak. Domatesleri tencereye koyun 5 dakika kaynatın. Ardından pişen domatesleri blenderdan geçirin.

Ardından domatesleri tekrar tencereye koyun ve tuz ve karabiber ilave edin. Domatesler kıvam alıncaya kadar pişirin. Ardından kavanozlara boşaltın ve ters çevirerek kapakları sıkıştırın. Domates püreniz aylarca dayanacaktır.

Domates püresini farklı saklama yöntemleri

Her şey püreyi uygun şekilde saklamakla ilgilidir ve kullanım miktarına bağlı olarak yaklaşık 2 ay kadar kalabilir. Yapmanız gereken tek şey püreyi hava geçirmez bir kaba koymak.

Ayrıca buz tepsilerine koyabilir ve dondurulabilir. Küpleri, sosu haşlamak için her ihtiyaç duyduğunuzda kullanın. Püreyi sıvı halde saklıyorsanız, gerekli miktarı çıkarmak için her defasında kuru kaşık kullandığınızdan emin olun. Sadece her seferinde tam olarak ihtiyacınız olan püreyi alın. Kavanozun açılması raf ömrünü kısaltacaktır.

Hatırlanması gerekenler
Püreyi dondurursanız: Domates püresini dondururken cam kaplarda saklamayın, kabın üzerine genişleme ve basınç verme eğiliminde olur ve kırılmaya neden olur. Bunun yerine plastik kaplarda saklayın.
Püreyi kullanmak istediğinizde, pişirirken doğrudan yiyeceğin içine koymayın. Yumuşamasını bekleyin. Tercihen, dondurucudan çıkarmalı ve kullanmadan bir gün önce buzdolabında saklamalısınız.
Ayrıca püreye tuz ve şeker eklemeyi atlayabilirsiniz.
Çok fazla hamuru olduğu için olgun domatesleri kullanın ve püreye hoş bir parlak kırmızı renk verecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP