DOLAR 23,0603 6.87%
EURO 24,7936 7.08%
ALTIN 1.442,205,96
BIST %
BITCOIN 61760111,56%
Adana
28°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adayları “kim” belirleyecek?

Adayları “kim” belirleyecek?

ABONE OL
Mayıs 21, 2023 13:37
Adayları “kim” belirleyecek?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OKTAY EROL

Genel seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması kararı açıklanmasının ardından, şimdi; partilerin aday adaylarının nasıl biçimleneceği, kimlerin listeye alınacağı, sıralamanın nasıl yapılacağı, bileşenlere verilen “milletvekili sayısının” listelere nasıl yerleşeceği konusu partililerin öngörülerini zorluyor!

Vekil, “milletin” olabilmesi için “milletin” özgür istenciyle belirlenebilmeliydi! Koca metropol kentlerde bile, genel merkezin görevlendirdiği, bölgeye belki de ilk kez gelmiş, seçmenin yaşamını/ yapısını/ düşüncesini/ istencini bilmeyen kişilerce oluşturulacak listelerin anti-demokratik uygulamayla yapılmaması gerekiyordu!

Kendini her fırsatta demokrat, ilerici, çağdaş, uygar sözleriyle tanımlayan partilerin bunu nasıl yerine getireceklerini “hoş bulun”; merak ediyorum!

***

Ne olduğuna bakalım; her “muhalefet” parti tarafından eleştirilen “seçim yasası”, adayın belirlenmesinde böyle bir hak tanımıştı siyasi partilere! İstediği ismi listeye koyuyor, istediğini kazanacak sıraya yerleştiriyor, istemediğini de ne denli “yurttaşın sesi” de olsa listenin dışına atabiliyordu!

Ne güzel bir demokrasi böyle?

***

Şimdi siyasi partilerin “olağanüstü bir süreçten geçiyoruz, onun için de zaman çok önemli; aday belirlemede seçmene sorma zamanımız yok” sözlerini duyacağız; sanki gecikmenin nedeni halk!

Son on yılda yaşanana bakalım; hangi seçim “daha” önemsizdi? Referandumlar mı, cumhurbaşkanlığı seçimine geçiş mi, ondan sonraki yerel seçim mi? Yanlış anımsıyorsam düzeltin, o seçim öncesinde de “çok önemli bir süreçten geçiyoruz” denildi; ya sonuç?

***

Herkesin anlayacağı biçimde buna “ilke” demek istiyorum! Partinizin tüzüğünde bunun ön koşul olarak yer alması, sonuna dek savunulması/ uygulanması gerekiyor! “Süreci” gerekçe göstererek “genel merkez saltanatı” anlayışına karşı durmanız, halkın sesini duymanız gerekiyor!

Şu an iki ay gibi bir zaman var seçime. Adayların nasıl belirleneceği konusunda herhangi bir izlence yok, ancak “zaman” gerekçe gösterilerek “ön seçim” yapılmayacağı öngörüsü egemen…

***

Şimdi ne olacak öyleyse?  Sözde “olağanüstü bir süreçten” geçerken, aday adaylarının ortaya çıkmasının ardından “genel merkez saltanatının” aldığı karara, yaptığı aday listesine/ sıralamasına seçmenin “tıpış tıpış” uyup/ sandığa gidip oyunu kullanması bekleniyor!

Kendini demokrat, ilerici, çağdaş, uygar sözleriyle tanımlayan partilerin bunu ne beklemeye, ne de istemeye hakları yok!

Çünkü “halkın istenci” yerine, Ankara’yı yol edenlerin sıralandığı listeler nedeniyle bugüne değin yaşananlarla karşılaştık! Vekil, “milletin” olamadı/ sorununu dinlemedi/ yanında durmadı/ acısını umursamadı…

Anlayın artık!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.