Portakal Suyu Faydaları: Vücuda 10 Şaşırtıcı Etkisi

Portakal Suyu Faydaları: Vücuda 10 Şaşırtıcı Etkisi

ABONE OL
Şubat 15, 2023 20:41
Portakal Suyu Faydaları: Vücuda 10 Şaşırtıcı Etkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mis gibi kokusuyla, kendine has nefis tadıyla mevsiminde en çok yediğimiz meyvelerden portakalı bugün bardak bardak içiyoruz! Sebebi mi? Sebebi: Portakal suyunun duyunca şaşırmadan edemeyeceğiniz kadar iddialı faydaları!

Taze taze sıkılmış, bir koca bardak dolusu vitamin haline dönüşmüş portakal suyu faydaları ile sizi şaşırtmakla kalmayacak, vücuda olan etkilerini fark edince her gün içmek isteyeceksiniz.

Mevsimi geçmeden portakalı bol bol değerlendirmek isteyenler, yediklerineiçtiklerine elinden geldiğince dikkat edenler ve sağlığına nefis bir katkıda bulunmak isteyenler hemen buraya. Portakal suyunun faydaları nelerdir, portakal suyu ne işe yarar tek tek öğrenme zamanı şimdi.

Portakal suyunun faydaları nelerdir?

Taze Sıkılmış Portakal Suyu Tarifi

Zaten lezzeti dolayısıyla pek sevdiğimiz portakal suyunun değerini daha iyi anlamak için bugün lezzetine değil faydalarına yöneliyor ve 1 bardak portakal suyu içtiğimizde vücudumuzda neler olabilir tek tek keşfedelim diyoruz. Öncesinde ise portakal suyunun faydalarına şöyle hızlıca bir göz atmadan geçmiyoruz. Portakal suyunun yaygın olarak bilinen faydalarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

1. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

2. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor

3. Hücrelerin yenilenmesine destek oluyor, hücre hasarlarının hızla iyileşmesini sağlıyor

4. Kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor

5. Diyabetin olumsuz etkilerine karşı vücudun yanında yer alıyor

6. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor

7. Kansızlık sorunu yaşayanlara iyi geliyor

8. Böbrek taşı oluşma riskini azaltıyor

9. Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor

10. Uzun süren tokluk hissi sağlıyor

Portakal suyu ne işe yarar?

portakal-suyu-faydalari-shutter-1

Portakal suyunun faydalarına hızlıca göz atmakla yetinemeyecekler, portakal suyunun vücuda olan etkilerini detaylarıyla öğrenmek isteyenler de hemen buraya. Aşırıya kaçmadan, düzenli olarak portakal suyu içmek ne işe yarar, anlatmaya başlıyoruz hemen.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Tam bir C vitamini deposu olan portakal, güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden taze taze sıkıp içeceğiniz portakal suyu sayesinde uzun vadede bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor

Vücuda giren toksinlerin vücuttan hızla uzaklaştırılmasını sağlayan portakal suyu, ölçülü şekilde tüketildiğinde sizi birçok kış hastalığına karşı koruyor, bununla da yetinmiyor, uzun vadede portakal suyunun kansere karşı dahi vücudu koruyucu etkiler gösterdiği biliniyor.

Hücrelerin yenilenmesine destek oluyor, hücre hasarlarının hızla iyileşmesini sağlıyor

Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan portakal suyu, bu etkisi sayesinde hücrelerde oluşan hasarların da daha hızlı iyileşmesine destek oluyor. Bu sayede hücrelerin yenilenme sürecini de hızlandırdığı biliniyor.

Kolesterolün dengelenmesine yardımcı oluyor

Antioksidan etkiler gösterdiğinden kan dolaşımı üzerinde olumlu etkilerde bulunan portakal suyu, uzun vadede kolesterole de iyi geliyor. Kötü kolesterolün düşmesini sağlayan doğal besinlerden biri olarak görülüyor.

Diyabetin olumsuz etkilerine karşı vücudun yanında yer alıyor

İçindeki yüksek oranda C vitamini sayesinde kan şekerinin de dengelenmesine yardımcı olabilen portakal suyu, diyabet konusunda çok tartışılan isimlerden biri aslında. Zira kendisi içinde portakalın tüm faydaları gizli bir içecek olsa da 1 su bardağı portakal suyunda 1 portakaldan daha fazla portakal kullanılması durumunda şeker oranı çok yüksek bir içeceğe dönüşebiliyor, bu yüzden bu konuda mutlaka doktorunuza danışmanız ve doktorunuzun uygun gördüğü miktarda portakal suyu içmeniz büyük önem taşıyor. Eğer doktorunuz uygun görmezse tabii ki portakal suyu içmemelisiniz, bizden hatırlatması.

Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor

Portakal suyu vücutta stres hormonunun salgılanmasını baskılayarak kan basıncının sağlıkla devam etmesine destek oluyor. Bu etkisi sayesinde portakal suyu uzun vadede yaşanabilecek tansiyon ve buna bağlı kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Kansızlık sorunu yaşayanlara iyi geliyor

Vücutta demir emiliminin artmasını sağlayan doğal besinlerden portakal suyu, bu sayede kansızlık sorunu yaşayanlara destek olmayı da ihmal etmiyor. Onun bu özelliğinden faydalanmak isteyenlere demir bakımından zengin yiyeceklerle birlikte portakal suyu tüketmeleri dahi öneriliyor.

Böbrek taşı oluşma riskini azaltıyor

Portakalın içeriğinde bulunan sitrat, antioksidanlar ve C vitamini gibi maddeler böbreklerde kalsiyumunun birikmesinin önüne geçerek böbrek taşı oluşumunu önlüyor. Düzenli ama aşırıya kaçmadan, ölçülü bir şekilde portakal suyu içmenin bu sebeple böbreklerin sağlıkla çalışmaya devam etmesine de destek olduğu söyleniyor.

Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek oluyor

Besin lifi bakımından çok zengin olan portakal ve portakal suyu, aşırı tüketilmediğinde bağırsak mideyi rahatlatıcı bir etki oluşturabiliyor ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine de yardımcı oluyor. Bu etkileri sayesinde portakal suyu, kabızlık ya da ishal gibi yaygın olarak yaşanan sorunlara da çözüm olabiliyor.

Uzun süren tokluk hissi sağlıyor

Yine içeriğinde bolca besin lifi bulunduğundan portakal suyu doğru zamanda tüketildiğinde midede doluluk hissi oluşturuyor. Sağladığı uzun süreli tokluk hissi sebebiyle kilo vermek isteyenler tarafından da tercih ediliyor.

Önemli bir not: Portakal suyunun faydalarını anlattık ama diyabet başta olmak üzere ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, portakal benzeri ürünlere karşı vücudunuz alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa doktorunuza danışmadan asla portakal suyu tüketmemelisiniz. Portakalın içeriğinde şeker bulunduğundan ve 1 bardak portakal suyu için genel olarak 1 adetten fazla portakal kullanıldığından portakal suyu kan şekerinin aniden yükselmesine sebep olabilir -ki bu da diyabet hastaları başta olmak üzere herkes için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur bildiğiniz gibi. Bu sebeple portakal suyunu düzenli olarak tüketmek istiyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışarak sizin için uygun olup olmadığını öğrenin, uygun görülmesi hakinde yine sizin için yeterli gelecek miktarlara uyarak, aşırıya kaçmadan portakal suyunu tüketin, aman diyelim. Ne kadar doğal olursa olsun, hiçbir yiyeceği içeceği doktorunuza danışmadan düzenli olarak tüketmeye başlamayın, hiçbir doğal malzemeyi tek başına bir tedavi edici olarak görmeyin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP