Mehmet Ali Birand

Mehmet Ali Birand

ABONE OL
Temmuz 6, 2024 13:41
Mehmet Ali Birand
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1941 yılında İstanbul’da doğdu.

Türkiye’nin önde gelen TV yorumcularından biri olan Mehmet Ali Birand, Türkiye’nin durumu ve politikası ile ilgili 8 kitap yazmıştır. Türk Ordusu’nun yapısı, 12 Eylül askeri darbesi, 1974 Kıbrıs Çıkartması ve Türk-Yunan ilişkisini anlatan kitapları İngilizce, Almanca ve Yunanca’ya çevrilmişti.

Birand kariyerine 1964’te Türkiye’nin önde gelen gazetelerinden Milliyet’te başlamış, 1972’de aynı gazetenin avrupa editörü olup Brüksel bürosunu açmış ardından da 1984’te Milliyet Moskova bürosunu kurmuş, doğu ve batıyı bu başkentlerden izlemişti.

Mehmet Ali Birand 1985 yılında ülkenin en popüler TV programı sayılan 32.Gün’ü başlatmıştır. 32.Gün uluslararası olayları anlatan programların öncüsü olmuş ve bugüne kadar da devam etmiştir. 32.GÜN, Türk kamuoyuna dış dünyayı açmış ve en karmaşık konuları basit bir dille anlatmaşı başarmıştır.

Bağımsızlık ve liberal bakış açısıyla tanınan 32.Gün programında dünya liderleri Mitterand, Chirac, Saddam Hüseyin, Gorbaçov, Yeltsin, Putin, Arafat, Kohl, Scroder ve Teacher Mehmet Ali Birand’ın konukları arasındadır. Türk politikacılarda düzenli olarak 32.Gün’de yer almışlardır.

Haber, yorum ve kitaplarıyla 35 yıldan fazla Türkiye’nin gözü ve kulağı olan Birand’ın uzmanlık alanı, Türkiye-AB ilişkileri, Kürt sorunu, Kıbrıs ve Türk-Yunan ilişkileridir. Bu konularda yüzden fazla Uluslararası ve yerel konferansta konuşmuştur.

TV programcısı ve yazar olarak ulusal ve uluslararası ödüller kazanan Birand, Fransa’nın “Chevalier de L’Ordre National de Merite” ünvanına sahiptir.

Mehmet Ali Birand, daha önce Milliyet ve Sabah gazetelerinde köşe yazıları yazmış, CNN TÜRK’te, Türkiye’nin Kıbırs ve AB ilişkilerini etkileyen Manşet programını hazırlamıştır. Posta’da köşe yazarlığına devam etmekte ve Kanal D’nin Haber merkezini hem yönetmekte, hem de Ana Haber Bültenini sunmaktadır. 32.Gün programı Kanal D’de devam etmektedir.

Evli ve bir çocuk babasıdır. Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

ESERLERİ
30 Sıcak Gün, Diyet, Türkiye’nin Avrupa Macerası, 12 Eylül 04.00, Emret Komutanım.

32. Gün
10 Yılın Perde Arkası
Mehmet Ali Birand
Milliyat Yayınları / Aktüel Kitaplar Dizisi

“Aman kimselere söz vermeyin de, yine beraber olalım…” Türkiye on yıldır Mehmet Ali Birand’ın bu sözleriyle dünyaya açılıyor. Tam on yıldır Türkiye televizyonlarında “32. Gün” haberciliği yaşanıyor. Bu kitap, 32. Gün’ün bu on yıllık zirve serüveninin hikayesi, Mehmet Ali Birand’ın kaleminden okuyacağınız bu hikaye, aynı zamanda bu ekolün, zirveden zirveye, ödülden ödüle, başarıdan başarıya koşan bir ekran klasiğinin hikayesi.Ayrıca son on yılın önemli liderleriyle yüz yüze yapılan görüşmelerin bir tutanağı niteliğinde. Thatcher’dan Kohl’e, Kaddafi’den Yeltsin’e, Gorbaçov’dan Özal’a, Mitterrand’dan Demirel’e uzayıp giden büyük bir portreler galerisi… İşte “on yılın perde arkası”!

Bir süre önce pankreas kanserine yakalanan Mehmet Ali Birand, hastalığı ile ilgili bir seri ameliyat geçirmiş ve kemoterapi görmüştü. Tedavisinin bir parçası olarak safra kesesindeki stentlerin değiştirilmesi için gittiği İstanbul Amerikan Hastanesi’nde yapılan ameliyat sonrasında 17 Ocak 2013 tarihinde yoğun bakımda hayatını yitirmiştir. Sabah saatlerinde medya tarafından verilen ölüm haberi, oğlu ve tedavi gördüğü hastane tarafından yalanlanmış ve Birand’ın yoğun bakım altında olduğu açıklanmıştır. Ancak oğlu Umur Birand saat 19.00’a doğru yaptığı basın açıklaması ile Birand’ın, 18.29 sıralarında vefat ettiğini açıklamıştır. Birand’ın cenazesi, 19 Ocak 2013’te Doğan TV Center’da yapılan törenin ardından Teşvikiye Camisi’ne getirildi ve burada yapılan cenaze töreninden sonra Anadolu Hisarı’ndaki aile kabristanında toprağa verildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP